Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
11/06/2020 - 11:50

Podegrodzie: procesję Bożego Ciała obejrzała cała Polska

Tegoroczne Boże Ciało w Podegrodziu – stolicy Lachów Sądeckich było wyjątkowe. Uroczystość, jak i procesję do czterech ołtarzy obejrzała Polska i świat. Uroczystości w podegrodzkiej parafii były transmitowane przez TVP Polonia oraz TVP1. Bezpośredni przekaz rozpoczął się o godz. 11.


Podegrodzka parafia Świętego Jakuba Starszego Apostoła szczyci się tysiącletnią tradycją i synem tej ziemi - zakonnikiem św. o. Stanisławem Papczyńskim. Cztery lata temu Ojciec Papczyński, misjonarz, twórca zakonu Marianów, kaznodzieja słuchany m.in. przez króla Jana III Sobieskiego został wyniesiony na ołtarze jako święty Kościoła katolickiego.

Przypominamy, że ojciec Stanisław Papczyński urodził się 18 maja 1631 roku w Podegrodziu. Kształcił się w kolegiach jezuickich i pijarskich. Po uzyskaniu wykształcenia wstąpił do pijarów ze względu na maryjny charakter tego zgromadzenia. W 1661 roku przyjął święcenia kapłańskie. Dwanaście lat później założył nowy zakon - Zgromadzenie Księży Marianów, któremu zlecił szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia NMP, modlitwę za zmarłych i pomoc proboszczom. Pracował jako wychowawca, był cenionym kaznodzieją i nauczycielem retoryki. Zmarł 17 września 1701 roku w Górze Kalwarii koło Warszawy.

Zobacz też: ojciec Stanisław Papczyński - pierwszy święty z Sądecczyzny

Wieść o jego śmierci rozeszła się lotem błyskawicy, a do grobu zmarłego zaczęły przybywać tłumy wiernych. Wszyscy wierzyli, że zmarł wielki święty, uzdrowiciel, cudotwórca, mistyk, wizjoner i natchniony kaznodzieja.

Ludzie zwłaszcza ubodzy opłakiwali swojego pocieszyciela, który zawsze służył im dobra radą. W 1764 Sejm Koronacyjny króla Stanisława Augusta Poniatowskiego skierował do Stolicy Apostolskiej petycję o wyniesienie Stanisława Papczyńskiego na ołtarze.

Jego beatyfikacja odbyła się 16 września 2007 roku w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu, a 5 czerwca 2016 roku podczas mszy św. odprawianej na Placu św. Piotra, Ojciec Święty Franciszek kanonizował Ojca Stanisława Papczyńskiego. W uroczystości wzięła udział ponad 400 osobowa delegacja z Podegrodzia.

[email protected], fot. arch. Sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu