Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
09/11/2012 - 15:11

Podegrodzie: Monografia na 80-rocznicę istnienia OSP

Strażacy z miejscowości Stadła wydali piękną monografię o historii swojej jednostki. Książka zatytułowana "80 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Stadłach" w ilości 600 egzemplarzy ukazała się jesienią 2012 roku, tuż przed obchodami rocznicowymi.
- Jest to pierwsza publikacja naszej jednostki - mówi prezes OSP w Stadłach, Kazimierz Witkowski. - Ta wyczerpująca monografia opisuje historię strażaków ochotników ze Stadeł, zawiera także unikalne zdjęcia archiwalne.
Tekst przygotowali i zredagowali Marek Frączak, Teodor Gargas i Kazimierz Witkowski. W ten sposób powstała opowieść o dzielnych ludziach, którzy stali za narodzinami tradycji pożarniczej przekazywanej z pokolenia na pokolenie.
- To historia 80 lat zmagań dziesiątek mieszkańców Stadeł, którzy założyli strażacki mundur, by pomagać innym nie bacząc na niebezpieczeństwo - mówi prezes Witkowski. - Jest dowodem ich odwagi, poświęcenia i patriotyzmu.
Książka oprócz dokonań strażaków (przypomnijmy, że od 2011 roku jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co stanowi najlepszy dowód na jej skuteczność i wysoki poziom wyszkolenia oraz sprawność organizacyjno-bojową) zawiera też rozdział poświęcony historii Stadeł, o której wzmianki pojawiły się już w dokumentach z XIV i XV wieku. Monografia dokładnie opisuje działalność OSP w Stadłach od momentu powstania do chwili obecnej. Dużo miejsca poświęcono także m. in. roli strażaków w życiu regionu. Wszystko to wzbogacono archiwalnymi fotografiami przedstawiającymi założycieli straży, jej kolejnych prezesów oraz dokumenty związane ze służbą i same Stadła przed laty. Na jednym ze zdjęć widać wieloletniego prezesa OSP Kazimierza Bastę, wręczającego własnoręcznie wykonaną rzeźbę przedstawiającą świętego Floriana papieżowi Janowi Pawłowi II (było to podczas audiencji w Watykanie w 1993 roku).
- Książka powstała dzięki wsparciu Banku Spółdzielczego w Podegrodziu, Romana Długopolskiego z Tęgoborzy i europosła Marka Gróbarczyka - mówi prezes Witkowski. - Chciałbym podziękować wszystkim, dzięki którym powstała ta opowieść o naszej straży i którzy dołożyli starań, by prezentowała się ona tak pięknie - podkreśla.

Zygmunt Gołąb
Fotografie pochodzą z książki "80 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Stadłach"Dziękujemy za przesłanie błędu