Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
25/07/2020 - 16:50

Podegrodzie ma nowy basen? Szkoda tylko, że na powiatówce

Naszacowice w gminie Podegrodzie. Po ulewnych deszczach na drodze powiatowej zbiera się tyle wody, że stwarza ona realne zagrożenie dla kierowców. Władze gminy i Powiatowy Zarząd Dróg już szukają skutecznego rozwiązania.

Podegrodzie ma nowy basen? Szkoda, że na powiatówce

- Chciałbym Państwa zainteresować tematem drogi powiatowej biegnącej od centrum Podegrodzia w kierunku miejscowości Naszacowice, droga wydawać by się mogło że jest bezpieczna, szeroka, odcinek prosty nie powinno nas nic zaskoczyć, ale to tylko złudzenie - brzmi wstęp wiadomości, którą otrzymaliśmy na naszą skrzynkę redakcyjną dziś rano.

Zobacz też: Pierwszy tunel drogowy na Sądecczyźnie! Którą górę przebije?

Podegrodzie ma nowy basen? Szkoda, że na powiatówce

Czytelnik przysłał nam zdjęcia zrobione wczoraj, czyli 24 lipca o godz. 17.30. - Wystarczyło 20 minut intensywnej ulewy, by droga zamieniła się w potężną kałużę zagrażającą wszystkim uczestnikom ruchu. Na prostym odcinku drogi na długości ok. 20-30 metrów w rejonie nieczynnego „sklepiku spożywczego", po każdej takiej gwałtownej ulewie, woda zbiera się w najniższym punkcie. Źle zaprojektowana droga, pozbawiona studzienek chłonnych - które są pozamulane - i odpowiedniego odprowadzania wody, powoduje że ten odcinek stwarza śmiertelne niebezpieczeństwo dla zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego – twierdzi z przekonaniem autor zdjęć.

- Nieświadomi niczego kierowcy jadąc nawet z przepisową prędkością, w co bardzo wątpię, obserwując ruch na tym odcinku prostej, w strugach ulewnego deszczu wpadając w taką kałużę, która sięga po progi osobowego samochodu, tracą panowanie nad pojazdem, zaczynają się gwałtowne manewry kierownicą, jazda środkiem, przejeżdżanie chodnikiem, oraz ostre hamowanie, wszystko to może doprowadzić do tragedii – podsumowuje zaznaczając przy okazji, że zalewane są również okoliczne ogródki.

Zobacz też: Tutaj rośnie nowy browar. Pierwszy ułan RP Wieniawa-Długoszowski byłby rad

Podegrodzie ma nowy basen? Szkoda, że na powiatówce

Sprawdziliśmy. Właścicielem i zarządcą felernej drogi jest Powiatowy Zarząd Dróg. Skontaktowaliśmy się zatem z jego dyrektorem Adamem Czerwińskim. Ten od razu wie o co chodzi i nie ukrywa, że problem ciągnie się już od kilkunastu lat. Droga wyposażona jest jedynie w studzienki zanikowe, które nijak nie są w stanie przyjąć takich ilości deszczu, z jakim mamy do czynienia podczas co raz częstszych, gwałtownych ulew w naszym regionie. A cały okoliczny teren jest w niecce, co jeszcze potęguje skutki.

Co można zrobić? Konieczna jest budowa odwodnienia z prawdziwego zdarzenia. – Ale to wymaga porozumienia z gminą Podegrodzie. – Rozmawialiśmy już na ten temat z wójtem Stanisławem Banachem, bo na drogę spływa też deszczówka z terenów prywatnych i administrowanych przez gminę, i będziemy wspólnie szukać skutecznego rozwiązania– podsumowuje Czerwiński.

ES [email protected] Fot.: CzytelnikDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)