Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
08/01/2019 - 18:25

Podegrodzie: Czy w Ośrodku Zdrowia w Brzeznej zaczną w końcu leczyć?

Centrum Medyczne Promed Kulska, Mazgaj spółka jawna z Nowego Sącza choć wygrało przetarg na prowadzenie Ośrodka Zdrowia w Brzeznej to ostatecznie nie związało się umową z Urzędem Gminy. Tym samym władze muszą po raz kolejny ogłosić przetarg na prowadzenie placówki. Co to oznacza dla mieszkańców?

Gmina wybudowała nowy Ośrodek Zdrowia w Brzeznej za prawie 4,5 miliona złotych. Po zakończeniu inwestycji ogłosiła przetarg na prowadzenie tegoż ośrodka mimo że już były sygnały, że podegrodzianie chcą tu swoich dotychczasowych lekarzy. Ogłoszono przetarg.  Procedura podzielona została na dwa etapy.

W pierwszym zbierane były oferty od tych, którzy po pierwsze są gotowi płacić 4,5 tysiąca dzierżawy miesięcznie i zapewnić - minimum raz w tygodniu - obecność konkretnych specjalistów: kardiologa, dermatologa, ginekologa-położonika, neurologa, stomatologa, ortopedy, okulisty, pulmonologa, endokrynologa i otolaryngologa.

O szczegółach pisaliśmy w publikacjach: 
Podegrodzie: niezdrowa atmosfera wokół Ośrodka Zdrowia w Brzeznej 
Jak niedobra wójcina doktor Quinn skrzywdziła. Koniec Gromali w Podegrodziu
Podegrodzie. To nie konflikt, to patologia - nowy wójt twardo o ośrodku zdrowia

Jednocześnie dzierżawca musałi zagwarantować, że od poniedziałku do piątku w godzinach od 8. do 18. będzie tu przyjmował lekarz rodzinny i pediatra, funkcjonował punkt pobrań i działał – im częściej, tym lepiej - ośrodek rehabilitacyjny. Nieodzowna jest tez obecność pielęgniarki środowiskowej i położnej. Drugi etap obejmował licytację – kto zapłaci więcej za dzierżawę obiektu. Wygrała placówka sądecka.

Wójt Małgorzata Gromala po przegraniu wyborów ze Stanisławem Banachem nie ukrywała, że decyzje odnośnie prowadzenia nowo wybudowanego Ośrodka Zdrowia w Brzeznej, a dokładniej wyniki przetargu, w którym przegrała przychodnia NZOZ Praktyka Grupowa Lekarzy prowadzona przez doktor Bogusławę Kozłowską miały przesądzający wpływ na jej karierę samorządową w Podegrodziu. Dlaczego?

Bo tuż przed wyborami samorządowymi około 2 tysiące mieszkańców zażądało by w ośrodku działali lekarze właśnie z tej placówki. Mimo to wójt trwała na stanowisku, że przetarg był konieczny, odbył się zgodnie z prawem i nie ulega wątpliwości, że wygrało go Centrum Medyczne Promed Kulska, Mazgaj spółka jawna z Nowego Sącza.

Nowo wybrany wójt Stanisław Banach informuje jednak dzisiaj, że spółka z Nowego Sącza ostatecznie nie podpisała umowy, odstąpiła od niej. Co to oznacza dla mieszkańców? Gromala zaznaczała, że aby przychodnia mogła ruszyć, gmina musi wywiązać się na czas ze zobowiązania dotyczącego zagospodarowania terenu wokół placówki – musi powstać dojazd, parking itp. Jeśli tak się nie stanie – a ryzyko było spore w związku z drastycznymi wzrostami cen w przetargach inwestycyjnych w całym regionie – Centrum medyczne może odstąpić od związania się umową. Bez żadnych konsekwencji.

Tak też się stało. Przy czym nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że nie o zagospodarowanie terenu poszło a najprawdopodobniej o kontrakty w NFZ. Dlaczego? W gminie już funkcjonuje jeden dentysta, NFZ nie udzieli kontraktu kolejnemu w gminie. Podobnie z pozostałymi specjalizacjami. Też są ograniczenia. A na garnitur lekarzy wymienionych w specyfikacji przetargowej kontrakty ma placówka doktor Kozłowskiej. Wracamy zatem do punktu wyjścia – najszybciej wywiązać się z wymogów może NZOZ Praktyka Grupowa Lekarzy.

Jeśli chodzi natomiast o rehabilitację, w tym wypadku gminę trzyma sztywny termin narzucony przez PEFRON. Ta praktyka musi ruszyć już 1 maja. Takie są bowiem warunki dofinansowania wniesionego na poczet budowy nowej siedziby rehabilitantów w Brzeznej.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)