Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
21/03/2018 - 13:05

Po 52 latach bycia radnym odmówiono mu odznaczenia. Historia jak z filmu! [Zdjęcia]

Pan Piotr Zawada, mieszkaniec miejscowości Chyszówki w gminie Dobra, przez 52 lata pełnił funkcję radnego gminy, a także sołtysa wsi. Niestety pomimo wielu zasług dla miejscowości, dwukrotnie odrzucono wniosek o odznaczenie pana Piotra. Powód był sporym zaskoczeniem dla wszystkich.

W 2013 roku Pan Piotr Zawada podjął decyzję, iż w następnych wyborach nie będzie kandydował do rady gminy. Ponieważ przez 52 lata był on radnym, wójt gminy Dobra wraz z radnymi i przewodniczącym rady postanowili uczcić swojego wieloletniego działacza, starając o odznaczenie go Złotym Krzyżem Zasługi. Jakież było zdziwienie gdy dwukrotnie wniosek o odznaczenie Piotra Zawady został odrzucony przez Kancelarię Prezydenta.

Zobacz też: Gmina Dobra ma nowego sołtysa. Skąd ta zmiana? [Zdjęcia]

Po głębszym zbadaniu sprawy, okazało się, iż Piotr Zawada został już w 1989 roku odznaczony Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski. Ze względu na odznaczenie jednym z najwyższych odznaczeń państwowych byłemu radnemu nie można było nadać niższego odznaczenia. Niestety, w momencie nadania odznaczenia w 1989 roku nie wręczono Piotrowi Zawadzie legitymacji poświadczającej oryginalność Krzyża. Z tego powodu były radny nie chwalił się, iż takie odznaczenie zostało mu nadane.

Dzięki staraniom wójta gminy Dobra, zanonimizowana kopia uchwały Rady państwa z 14 czerwca 1989 roku rozjaśniła wszystkie wątpliwości.

Zobacz też: Gmina Dobra za utworzeniem jednostki wojskowej w Nowym Sączu [Zdjęcia]

- Składam jeszcze raz serdeczne podziękowanie za długoletnią działalność samorządową, zaangażowanie w sprawy społeczne, nie tylko swojej wsi, ale całej społeczności lokalnej, szczególnie za Pana skromność, wrażliwość na drugiego człowieka i wielkie pokłady kultury osobistej. Życzę wszelkiej pomyślności – mówił Benedykt Węgrzyn wójt gminy Dobra

[email protected], Fot. WCZDziękujemy za przesłanie błędu