Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
22/11/2018 - 20:05

Pławiaka chwalili, Kwiatkowskiego wybrali na starostę. Dobra zmiana?

Polityczne karty w powiatowych strukturach Prawa i Sprawiedliwości zostały już wcześniej rozdane. To Marek Kwiatkowski został namaszczony na starostę. Jego wybór podczas dzisiejszej, inauguracyjnej sesji był tylko czystą formalnością. Za co po czterech latach rządów poleciał Pławiak? - Pracował kompetentnie - mówił szef klubu radnych PiS Antoni Poręba. - Takie jest życie. Zmieniają się warunki.

- Decyzja klubu jest decyzją klubu i nie podlega to dla mnie dyskusji, ale myślę, że wszyscy radni, nowej kadencji, mają własną ocenę mojej pracy i pracy zarządu - mówił kilka dni temu w rozmowie z  "Sądeczaninem" starosta Marek Pławiak, - Myślę, że będą się kierowali rozsądkiem i rozeznaniem politycznym. Nie trzeba im niczego podpowiadać i do niczego zmuszać. Na pewno dokonają dobrego wyboru.

Czytaj też Wojna PiS-owców z PiS-owcem. Kto chce wysadzić Pławiaka z siodła starosty

No i wyboru dokonali. Jeszcze nowi radni nie złożyli ślubowania, ale wśród kłębiącego się dziś tłumu samorządowców szykujących się do zaprzysiężenia na nową, pięcioletnią   kadencję już wszystko było jasne.

- To już pewne. Marek Kwiatkowski zostanie starostą - można było usłyszeć,  jednak na pytanie, kto układał polityczne karty już nie sposób było uzyskać odpowiedzi.

W tajnym głosowaniu, za Kwiatkowskim głosowało 25 radnych, trzech wstrzymało się od głosu.

Był jedynym kandydatem. Zgłosił go szef klubu radnych PiS, Antoni Poręba.

- Marek Kwiatkowski odbiera pałeczkę od Marka Pławiaka, który pracował kompetentnie i dzięki niemu możemy się szczycić osiągnięciami powiatu. Ale zmieniają się warunki, takie jest życie. Będziemy w powiecie kontynuować dobrą zmianę zapoczątkowaną przez rządy PiS - mówił Poręba -Teraz zapiszemy nową kartę. Jak będzie, zależy od naszej pracy. Gminy powiatu nowosądeckiego oczekują od nas rozwiązania wielu zadań. Musimy przygotować nowy plan. Lista problemów jest długa, mimo sukcesów i ciężkiej pracy rady poprzedniej kadencji.

Kim jest nowy starosta? Z wykształcenia jest ekonomistą. Szefuje Małopolskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego, który ma swoją siedzibę w Karniowicach. powiatowym radnym jest nieprzerwanie od 2006 roku. Zasiadał w komisji budżetowej. Od piętnastu lat jest członkiem PiS.

- Będę wykonywał obowiązki starosty nowosądeckiego sumiennie i rzetelnie - mówił nowy starosta Marek Kwiatkowski. – Będę chciał, aby wszyscy radni ze sobą współpracowali. Dobro Powiatu jest naszym celem nadrzędnym. Liczę też na dobrą współpracę z samorządami wszystkich gmin. Mam nadzieję, że będziemy podejmować działania na rzecz rozwoju Ziemi Sądeckiej razem z marszałkiem Województwa Małopolskiego Witoldem Kozłowskim i radnymi wojewódzkimi, którzy doskonale znają problemy Sądecczyzny.

Kwiatkowski dodał, że przemyśli, w jaki sposób zreorganizować pracę w starostwie powiatowym i jego jednostkach, aby wszystkie procesy obsługi klientów urzędu odbywały się jeszcze sprawniej.

Nowemu staroście pogratulował odchodzący starosta Marek Pławiak.

- Dziękuję wszystkim, z którymi pracowałem i których spotkałem na swojej drodze – mówił starosta Marek Pławiak. - Gratuluję nowym radnym i życzę sukcesów w pracy na rzecz mieszkańców Ziemi Sądeckiej. Gratuluję Panu Markowi Kwiatkowskiemu - nowemu staroście nowosądeckiemu. Zostawiam Powiat Nowosądecki w bardzo dobrym stanie – tak pod względem finansowym, jak i szans na dalszy rozwój.

Nowym przewodniczącym rady powiatu został Roman Potoniec. On, podobnie jak nowy starosta był jedynym kandydatem rekomendowanym na to stanowisko przez klub PiS. Głosowało za nim 26 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu. Na tym stanowisku zastąpił Zygmunta Parucha, który w wyborach nie startował.

- Zrobię wszystko, żeby was nie zawieść, a tych, którzy do mojego wyboru podeszli z rezerwą, postaram się nie zawieść. Będę sie starał usprawnić organizację pracy w starostwie i wykorzystać swoje doświadczenie.

Nowy przewodniczący rady powiatu jest łąckim samorządowcem, kierownikiem lokalnego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W poprzedniej kadencji w starostwie zasiadała w komisji budżetowej i komisji edukacji.

Zastępcą nowego przewodniczącego została Marta Adamczyk z klubu PiS, która w radzie powiatu zasiadać będzie już kolejna kadencją. Jest dyrektorem marketingu w krynickiej spółce uzdrowiskowej.

Zastępcą przewodniczącego został też Ryszard Poradowski z opozycyjnego klubu radnych Wspólna Małopolska.

- To ukłon w stronę opozycji, z którą jaj dotąd dobrze nam się współpracowało, czego dowodziły chociażby głosowania nad absolutorium dla zarządu powiatu i budżetem - mówił szef klubu PiS Antoni Poręba.

Czytaj też W powiecie władzę ma PiS, ale wyrosła nowa opozycja. Czy będą robić dym? 

Nowy starosta zaproponował na swojego zastępcę dotychczasowego wicestarostę Antoniego Koszyka. Na członków zarządu powiatu nowosądeckiego wybrano Edwarda Ciągłę i Mariana Dobosza.

Zobacz też: Kto wszedł do nowej rady powiatu

[email protected]

Pierwsza sesja nowej rady powiatu nowosądeckiego
galeria


Dziękujemy za przesłanie błędu