Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 9 czerwca. Imieniny: Anny-Marii, Felicjana, Sławoja
23/09/2022 - 14:45

Piwniczna-Zdrój: precedens na skalę Polski, sesja trwała 7 minut! Jak to możliwe?

W tym wypadku śmiało możemy mówić o precedensie na skalę całej Polski. Dzisiejsza sesja w Piwnicznej-Zdroju – a mowa była m.in. o opłatach za przedszkole i dodatku węglowym, czyli o rzeczach wyjątkowo ważnych – trwała – jak mówi przewodniczący Adam Musialski – siedem minut. Jak to możliwe?

Piwniczna-Zdrój: precedens na skalę Polski, sesja trwała 7 minut! Jak to możliwe?

Wszystko drożeje, a przede wszystkim idą w górę media i koszty pracownicze. Nie powinno więc nikogo dziwić, że przełoży się to również na wysokość opłat za przedszkole.

Zobacz też: Kto pościga się z Marią Kulig o mandat w piwniczańskiej radzie? Jest już lista kandydatów

Na wstępie zacznijmy od tego, o jaki rodzaj opłaty chodzi i małego przypomnienia. Ustawowo dzieci w wieku 6 lat objęte są bezpłatnym nauczaniem przedszkolnym – zerówka – w wymiarze pięciu godzin dziennie. Za wszystkie pozostałe godziny opieki nad pociechą rodzice muszą zapłacić z własnej kieszeni. Do tej pory stawka w tym zakresie wynosiła w piwniczańskich przedszkolach 1 zł.

Teraz przyszedł czas na skorygowanie na korektę, oczywiście mówimy tu o podwyżce i tak maksymalna, zaproponowana w projekcie uchwały, stawka to 1,14 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Kwota ta wynika z wskaźników opublikowanych przez MEN.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: to unikalna konstrukcja szachulcowa! Patrzcie, jak się kiedyś budowało! [ZDJĘCIA]

- Sesja trwała dosłownie siedem minut. Wszystkie uchwały przyjęte stosunkiem głosów 12 do zera, czyli jednomyślnie. Jak to możliwe? Cała dyskusja odbyła się na komisji wspólnej między godzinami 8 a 9, czyli tuż przed sesją – mówi przewodniczący rady Adam Musialski. – Podwyżka opłaty dla przedszkolaków jest, w obecnych okolicznościach gospodarczych, naprawdę symboliczna – podkreśla.

- Jeśli chodzi o zmiany w budżecie, to dotyczyły one zwiększenia przychodów o 5 100 000 złotych na wypłatę dodatku węglowego ze środków pochodzących z rządowej tarczy – dodaje nasz rozmówca. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)

Dziękujemy za przesłanie błędu