Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
27/05/2019 - 11:55

Piwniczna-Zdrój: pociągi w końcu kursują tak, jak potrzebują mieszkańcy?

Gdy w zeszłym roku uruchamiano szynobus najpierw na trasie Nowy Sącz – Stary Sącz a potem wydłużono jego bieg do Rytra, ówczesne władze Piwnicznej-Zdroju nie wykazały zainteresowania włączeniem się do projektu. Teraz to się zmieniło – Piwniczna-Zdrój nareszcie została skomunikowana ze stolicą regionu a nawet Tarnowem.

Przypomnijmy. Gdy w maju zeszłego roku w ślad za zamknięciem starego mostu heleńskiego w Nowym Sączu zarząd województwa podjął decyzję o uruchomieniu szynobusu, który gwarantował dojazd ze Starego Sącza do Nowego Sącza zaledwie w 7 minut, radni Piwnicznej Zdroju nie zgodzili się na partycypowanie w kosztach jego funkcjonowania.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: będą dodatkowe kursy szynobusu do Nowego Sącza. Od kiedy?

Kością niezgody był fakt, że mieszkańcy tej gminy mogli korzystać z tego rozwiązania jedynie w oparciu o dojazd autem do Rytra. Musieli dojeżdżać tam autem i dopiero tu przesiadać się do pociągu. Zarząd gminy stał na stanowisku, że podobne rozwiązanie to wyraz lekceważenia potrzeb piwniczańskiej społeczności. Bardzo szybko jednak okazało się, że mimo tej komplikacji gros piwniczan korzysta z tego rozwiązania codziennie. Najlepszym dowodem była ilość aut pozostawianych na obszernym parkingu koło dworca w Rytrze. Po wyborach, gdy zmieniły się władze zarówno w Rytrze jak i w Piwnicznej-Zdroj, nowi włodarze gmin postawili na ścisłą współpracę. Nie tylko w ramach rozwoju oferty turystycznej, ale również pod kątem usprawnienia komunikacji.

Burmistrz Dariusz Chorużyk i wójt Jan Kotarba zgodnie uznali, że skoro obie gminy nawzajem uzupełniają swoją ofertę turystyczną, to obie muszą być równie sprawnie skomunikowane z resztą regionu. Chorużyk kładł też ogromny nacisk na to, że zapewnić wygodny, pewny codzienny dojazd do Nowego Sącza uczącej się tu piwniczańskiej młodzieży a dorosłym mieszkańcom gminy do pracy.

Zobacz też: Dlaczego Piwniczna-Zdrój nie chce dopłacić do szynobusu do Nowego Sącza?

Jaki jest efekt wspólnego lobbingu Piwnicznej-Zdrój i Rytra? Dodatkowe połączenia wczesnym rankiem i późnym wieczorem na trasie Tarnów – Nowy Sącz – Piwniczna-Zdrój – Krynica Zdrój.

Szczegóły na załączonych grafikach. Rozkład ten obowiązuje do 8 czerwca i samorządowcy liczą na to, że po tej dacie połączeń jeszcze przybędzie.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne / UMiG w Piwnicznej-ZdrojuDziękujemy za przesłanie błędu