Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lutego. Imieniny: Agaty, Filipa, Justyniana
04/10/2022 - 13:25

Piwniczna-Zdrój: nareszcie ujarzmiają jeden z najniebezpieczniejszych potoków

Doskonałe wieści dla mieszkańców gminy Piwniczna-Zdrój, a dokładniej Łomnicy Zdroju. Trwają właśnie prace przy czyszczeniu potoku Łomniczanka.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: złóż wniosek o dodatek do zakupu pelletu, oleju opałowego i gazu LPG. Kto takie wnioski przyjmuje?

Tak naprawdę tylko ci, co mieszkają przy podobnych potokach są w stanie w pełni zrozumieć skalę zagrożenia, jakie niosą górskie potoki. Przy coraz częstszych nawałnicach, przy powodziach błyskawicznych, w kilka minut wąskie stróżki wody potrafią się zmienić w nurt, który niszczy wszystko na swojej drodze. Potok Łomniczanka już nie raz, i nie dwa pokazał na co go stać w podobnych okolicznościach. A koryto administrowanego przez Wody Polskie cieku od dłuższego czasu wygląda, że pożal się Boże: chaszcze, samosiejki, nanosy, rumosz…

Burmistrz Dariusz Chorużyk od dawna nie ukrywa – jest problem i to poważny. Na terenie gminy jest w sumie ponad 50 zapór na potokach i innych mniejszych urządzeń. Większość rzeczywiście lata całe nie miała nawet przeglądu, o remoncie już nie wspominając. Tyle tylko, że choć wszystkie te urządzenia i same potoki leżą na terenie gminy, to ich właścicielem i jedynym dysponentem jest spółka Wody Polskie. Z kolei Wody Polskie do tej pory na wszystkie monity samorządu, zresztą nie tylko chodzi tu o piwniczański samorząd, miały jedną odpowiedź: wszystko jest potrzebne, ale brakuje pieniędzy…

Zobacz też: W końcu wyremontują ten koszmar. Piwniczna-Zdrój ma plan i pieniądze

- A natura co pewien czas nieubłaganie mówi: sprawdzam. Tak było w zeszłym roku, tak będzie najprawdopodobniej jutro i pojutrze, bo takie są prognozy pogody – komentuje szef samorządu.

Ale jest światełko w tunelu. Po podtopieniach w lipcu 2021 roku burmistrz spotkał się osobiście z przedstawicielami spółki. – I udało nam się wypracować porozumienie, sposób, by na bieżąco kontrolować sytuację, tak by mieszkańcy czuli się bezpieczni a jednocześnie Wody Polskie zachowały w całości rolę właściciela.

Co to oznacza w praktyce? Będą i przeglądy, i drobne naprawy. Chorużyk nie kryje, że ma nadzieję, że ten sam model współpracy uda się przenieść na kontakty z innymi „rekinami”, z którymi gmina musi się cały czas liczyć. Chodzi o kolej, dyrekcję parku krajobrazowego, Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i koncern Tauron. Z racji swojej specyfiki Piwniczna-Zdrój jest po prostu skazana na dobrą współpracę z tymi podmiotami. – I będą dążył do tego, by ta współpraca tak właśnie wyglądała – zaznacza na zakończenie szef piwniczańskiego samorządu.

I teraz przechodzimy do wspomnianych wyżej dobrych wieści dla społeczności Łomnicy Zdroju. Trwa właśnie gruntowne oczyszczanie Łomniczanki. Prace prowadzone są bardzo gruntownie, do kamieni wyłożonych w korycie ze szczególną uwagą na kolejnych stopniach. Przywracane jest też pełne światło w przepustach pod dojazdami. Wykonawcą wspomnianych prac są Wody Polskie, które jak widać na poważnie podeszły do ustaleń poczynionych już w zeszłym roku. - Prace idą bardzo sprawnie, a my jesteśmy bardzo wdzięczni i mamy nadzieję, że to nie koniec podobnych prac na terenie naszego samorządu - podsumowuje Chorużyk. ([email protected] Fot.: dzięki uprzejmości Dariusza Chorużyka)Dziękujemy za przesłanie błędu