Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
28/06/2023 - 07:55

Piwniczna-Zdrój: mężczyznom tu łatwiej o pracę, bezrobotnych kobiet przybywa

W gminie Piwniczna-Zdrój to kobiety mają największy problem ze znalezieniem pracy i takich pań, niestety, przybywa. Dane z raportu o stanie gminy za rok 2022 nie zostawiają w tym zakresie złudzeń.

Jednym z wyznaczników kondycji danego samorządu są dane związane z prowadzeniem działalności i gospodarczej i bezrobociem. Dlatego w raporcie o stanie gminy Piwniczna-Zdrój za rok 2022 można znaleźć bardzo szczegółowe dane w tym zakresie.

Co z nich wynika? W zeszłym roku – to stan na 31 grudnia - liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych na terenie Piwnicznej-Zdroju wynosiła 326 i zwiększyła się w stosunku do roku 2021 o 10 osób.

Przeważała liczba bezrobotnych kobiet - 210, podczas gdy liczba bezrobotnych mężczyzn była prawie o połowę niższa - 116. - Zestawiając dane z analizowanego okresu z wielkościami z lat poprzednich zauważyć można dość znaczący wzrost bezrobotnych kobiet, natomiast w przypadku mężczyzn natomiast liczba ta systematycznie się zmniejsza – czytamy w raporcie.

Burmistrz Chorużyk: jest mi wstyd przed mieszkańcami, że opozycja nie potrafi współpracować

Z czego to może wynikać? Między innymi z liczby firm działających na terenie samorządu i profilu ich działalności. A tu dane też nie są zbyt optymistyczne. - W 2022 roku na terenie Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój zarejestrowano 62 nowych podmiotów gospodarczych, podczas gdy w 2021 roku było ich o 23 więcej. Działalność w analizowanym okresie zawiesiło 56 podmiotów, to o 4 więcej niż w okresie poprzednim, natomiast wznowiły ją 33 podmioty (o 5 mniej niż w 2021 roku).

Piwniczna-Zdrój/Rytro: ile osób zamieszkuje te gminy 29 lat po podziale?

Dalej aż 85 firm zmieniło zakres swoich usług. Dla porównania w 2021 roku takich zmian wpisów w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej  dokonało 161 podmiotów. - Swoją działalność na terenie gminy zakończyło 38 podmiotów – dodają autorzy projektu.

Największy odsetek stanowiły firmy budowlane, których w 2022 roku było zarejestrowanych aż 476. Kolejne zajmują się przede wszystkim szeroko pojętym handlem i naprawą pojazdów. Jako ciekawostkę możemy podać, że firm ubezpieczeniowych działało w Piwnicznej-Zdroju ledwie 7 a tych zajmujących się dostawą wody, odbiorem ścieków i rekultywacją ledwie 3.

Co tu kryć – nie ma tu wielkiego popisu dla pań. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu