Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
29/12/2020 - 18:15

Piwniczna-Zdrój: kolejne rowerowe kilometry gotowe będą już w maju 2021 roku

To naprawdę dobre wieści – Piwniczna-Zdrój wybrała już wykonawcę kolejnej wielkiej inwestycji rowerowej na swoim terenie. Już do maja przyszłego roku powstanie 8,69 km nowych tras rowerowych, które nie tylko służyć będą rekreacji, ale przede wszystkim zapewnią bezpieczeństwo tym mieszkańcom samorządu, którzy rowerem dojeżdżają do pracy, szkoły lub na zakupy. Szczegóły?

Piwniczna-Zdrój: kolejne rowerowe kilometry gotowe będą już w maju 2021 roku

Już pod koniec ubiegłego roku samorządowi udało się uzyskać aż 8,5 miliona złotych na budowę kolejnych tras pieszo rowerowych. Dofinansowanie pochodzi ze środków na rozwój transportu niskoemisyjnego. Bo im lepsza infrastruktura rowerowa, tym nie tylko turyści, ale również mieszkańcy chętniej przesiadają się na rowery. Kolejna dobra wiadomość była taka, że 8,5 mln to aż 85 procent wartości tej inwestycji. Przy takim pułapie gminę miało być stać na wkład własny.

Zobacz też: Szklany most. To może być „gwiazda Nakła” w Piwnicznej-Zdroju [ZDJĘCIA]

Co dzięki tym milionom ma powstać? Trasy pieszo rowerowe aż w czterech sołectwach – w Kokuszcce 825 metrów, w Młodowie – 850 metrów, w Łomnicy – więcej, bo 2885 metrów a w Wierchomli aż 4 tys. 130 metrów, czyli w sumie aż 8,69 km. Trasy mają być przeznaczone nie tylko dla rowerzystów, ale również dla pieszych. To bardzo ważne, bo ciągi te przebiegać będą wzdłuż dróg powiatowych, w Młodowie – wzdłuż DK 87 i torów kolejowych gdzie nie ma jeszcze chodników. Tym samym będzie nie tylko ekologicznej, ale również bezpieczniej.

By móc ubiegać się o dofinansowanie gmina musiała najpierw zdobyć prawo do gruntów na planowanym przebiegu tras i to chyba była najtrudniejsza część przedsięwzięcia. Dlaczego? Bo tam gdzie prywatni właściciele nie zgodzili się na przekazanie ziemi, potrzebna była modyfikacja koncepcji. Ale udało się.

Kiedy miały ruszyć prace? Ostateczny termin uzależniony był od ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi, do którego należy spółka Wody Polskie. Zgodnie z prawem spółka ta może oddać swój teren w użytkowanie samorządowi tylko na trzy lata a zgodnie z wymogami dofinansowania gmina musi mieć prawo do dysponowania tymi terenami na czas zdecydowanie dłuższy i to wymaga zgody ministra. I w tym wypadku gminie udało się wszystko załatwić a dalej podpisać z Urzędem Marszałkowskim umowę na realizację przedsięwzięcia.

Zobacz też: Co budują w Piwnicznej-Zdroju? Luksus i trzy nowe baseny

Kolejnym krokiem do realizacji przedsięwzięcia było ogłoszenie przetargu. Gmina rozpisała go już na początku grudnia bieżącego roku i choć zainteresowanie realizacja przedsięwzięcia było spore to wyceny są dość wygórowane.

Oferty złożyło pięć firm – najdroższa opiewa na ponad 16 milionów a najtańsza na około 7,3 miliona złotych netto, brutto stawki są jeszcze wyższe -19,6 mln i 8,9 mln.

- Wybraliśmy ofertę najkorzystniejszą firmy PRDM z Nowego Sącza. Wykonawcę czeka naprawdę ogrom pracy bo inwestycja ma być zrealizowana w zaprojektuj i wybuduj a termin wykonania upływa w maju 2021 roku – informuje z ostrożną satysfakcją burmistrz Dariusz Choruzyk. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu