Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
14/03/2019 - 09:35

Piwniczna-Zdrój: jest nowy most, co z przedszkolem na Czerczu? Będą konsultacje

Jak widać na załączonych do publikacji zdjęciach most, którego przebudową warunkowano rozpoczęcie budowy przedszkola na Czerczu, na terenie OSW Czercz jest już gotowy. Co zatem z samym przedszkolem? Będą konsultacje społeczne.

Przebudowa mostu na potoku Czercz zapewniła większą nośność przeprawy, taką, która umożliwiała wjazd ciężkich pojazdów budowlanych. Bo gmina, poprzednie władze pod kierownictwem Zbigniewa Janeczka – chciała wybudować nowoczesne przedszkole w miejsce OSW Czercz. Sam most kosztował ok. 520 tys. zł z czego 430 tys. pochodziło z dotacji MSWiA. Koszt budowy przedszkola oszacowano na – bagatela – 13 mln zł.

I mimo że przedszkole, nowa jego siedziba, w Piwnicznej-Zdroju jest potrzebne, to od początku gros miejscowych komentowało, że nie za takie pieniądze i nie w tym miejscu. Do tego nałożyły się perturbacje związane z kondycją finansową gminy.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: przedszkole tak, ale nie na Czerczu i nie za te pieniądze

Po objęciu władzy nowy burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk nie krył, że temat trzeba jeszcze raz rozważyć mimo że gmina już popisała stosowne dokumenty o dofinansowaniu przedsięwzięcia w ramach programu rewitalizacji. Burmistrz mocno waży też inne okoliczności – zagospodarowanie Nakła będzie kosztowało aż ok. 2,5 mln więcej niż pierwotnie zakładano. A gminne finanse nie są z gumy.

Podczas spotkania z przedsiębiorcami o którym pisaliśmy w publikacji Chorużyk zaczerpnął ich opinii w tej sprawie. Biznes piwniczański chce przedszkola ale nie za te pieniądze i nie w miejscu, które od zawsze wpisane jest w funkcję turystyczną Piwnicznej-Zdroju.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój/Czercz: Przedszkole będzie gotowe w 2020. Jak będzie wyglądało? [ZDJĘCIA]

Jak dziś wygląda ta sprawa? W ślad za monitami ze strony mieszkańców o wyjaśnienia poprosiliśmy samego burmistrza. Co usłyszeliśmy? Są dwie alternatywne lokalizacje na potrzeby przedszkolaków. Obie zdecydowanie obniżą koszty inwestycji, są dostosowane do realiów budżetu. Już w przyszłym tygodniu, 18 marca burmistrz przedstawi je na specjalnym spotkaniu radnym. I dopiero gdy piwniczańscy rajcowie zostaną dokładnie zapoznani z alternatywnymi propozycjami, Chorużyk dotrzymując wyborczą obietnicę jak w każdej podobnej, istotnej dla całej gminy sprawie ogłosi konsultacje społeczne – o ostatecznym kształcie inwestycji zadecydują mieszkańcy.

ES [email protected] Fot.: ESDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)