Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
21/03/2019 - 12:15

Piwniczna-Zdrój: jaka powinna być DK 87 na wysokości Młodowa? Uwagi mieszkańców

Mieszkańcy Młodowa w gminie Piwniczna-Zdrój byli kolejnymi zaproszonymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do udziału w konsultacjach na temat wyboru wariantu przebudowy DK-87. Mieli zadecydować, jak krajówka po zmodernizowaniu będzie wyglądać na wysokości ich miejscowości. Uwag jest sporo.

- Wydaje się, że tak dla potrzeb kierowców jak i pieszych, najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie w wersji A, czyli z chodnikami, wysepką w miejscu planowanego przejścia przez drogę, lewoskrętem i prawoskrętem do Młodowa – komentuje po spotkaniu burmistrz Dariusz Chorużyk.

- W tej inwestycji zaplanowane jest wykonanie muru oporowego, mającego na celu poszerzenie pasa dla złagodzenia łuku drogi, co też poprawi widoczność dla jadących w kierunku Piwnicznej – obrazuje proponowane rozwiązanie.

Zobacz też: Stary Sącz: DK 87 na bogato – estakada, nasyp, dwa ronda i inne cuda

Sami uczestnicy spotkania mają mieszane odczucia - do wglądu otrzymali mapy czysto techniczne, gdzie na przykład uwzględniono w liczbach nośność drogi czy liczbę warstw podbudowy. Do tego, żeby na partnerskich zasadach uczestniczyć w dyskusji, zabrakło im konkretnych wizualizacji. Takich, które pozwoliłby im zobaczyć jak droga będzie wyglądać w praktyce w odniesieniu do tego, co jest obecnie. Nie każdy bowiem umie czytać mapy techniczne. 

Sołtys Andrzej Jamrozowicz nie ukrywa, że jemu osobiście zabrakło jednej mapy, na której wyrysowane byłyby wszystkie trzy warianty, każdy w innym kolorze. – Wtedy można by było szybko je porównać i przekonać się, który czym się różni – zaznacza.

Ale to nie jedyne zastrzeżenia - większość mieszkańców uważa, że inwestor powinien uwzględnić przy poszerzeniu drogi prawoskręty od strony Piwnicznej przy każdym zjeździe z głównej drogi. Tak, by przy zamkniętych rogatkach ci, co chcą zjechać do zabudowań, nie blokowali ruchu na głównej nitce. Liczą też, że zejście na most w Młodowie dla pieszych wykonane zostanie w oparciu o kładkę albo osobny chodnik.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: jest nowy most, co z przedszkolem na Czerczu? Będą konsultacje

Obecni na spotkaniu otrzymali do wypełnienia ankiety. Każdy może indywidualnie zgłosić swoje uwagi. Jeśli uda się szybko wypracować konsensus, a rozmowy z właścicielami gruntów, które GDDKiA musi pozyskać dla realizacji przedsięwzięcia pójdą gładko, droga powinna zostać zmodernizowana do 2022 roku.

ES [email protected] Fot.: archiwum Dariusza ChorużykaDziękujemy za przesłanie błędu