Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
18/08/2018 - 12:50

Piwniczna: Będzie obwodnica z tunelem pod Górą Kicarz!? Jest kasa na projekt

Jak informują branżowe media, szef resortu infrastruktury zatwierdził do realizacji 16 programów inwestycyjnych związanych z budową dróg. Na liście zadań wartych ponad 70 mln zł znalazł się projekt dotyczący przygotowania dokumentacji dla budowy obwodnicy Piwnicznej w ciągu DK 87.

- Proces przygotowawczy obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej. Zakres inwestycji obejmuje budowę omijającej centrum miasta obwodnicy Piwnicznej o długości około 2,5 km – czytamy w oficjalnym komunikacie.

W skład obwodnicy ma wchodzić wiadukt nad linią kolejową i dodatkowy most na rzece Poprad. Mało tego, specjaliści analizują możliwość budowy tunelu pod górą Kicarz. Opracowywanie dokumentacji ma się zacząć już w 2019 roku, potrwa jednak aż do 2021.

Zobacz też: Co dalej z wyciągiem na Kicarzu? Inwestują czy symulują? Podwykonawcom płacą na czas

W Piwnicznej-Zdroju już od wielu lat toczy się dyskusja o zagrożeniach związanych z aktualnym przebiegiem drogi krajowej nr 87 przez centrum miasta. Hałas, spaliny, zagrożenie dla mijających się tu tirów czy autokarów, niszczejące elewacje i ściany nieruchomości stojących niemal tuż przy jezdni... To tylko wierzchołek długiej listy uciążliwości, na którą skazani są miejscowi i turyści.

Gmina już od kilku lat zabiega o budowę wspomnianej obwodnicy. Jeszcze w grudniu zeszłego roku burmistrz Zbigniew Janeczek za najbardziej wiarygodną propozycję przyjmował budowę obwodnicy przy pomocy estakad, które zaczynałyby się na Borownicach, koło cmentarza przed wjazdem do Piwnicznej. Estakady szłyby wzdłuż torów i koniec, na wlocie na nowo wybudowany most na Popradzie. Wtedy koszt przygotowania projektu szacowano na 5 mln zł.

O tunelu w Górze Kicarz nie było mowy. Jak tunel ma się do trwającej budowy wyciągu narciarskiego? Do tematu wrócimy.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)