Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
29/08/2015 - 16:10

Piotr Gniadecki prezesem Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej

Dzisiaj (29 sierpnia) w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbył się Zjazd Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej. W jego trakcie delegaci z Sądecczyzny wybrali nowy zarząd. Prezesem organizacji został Piotr Gniadecki, który piastował tę funkcję przez ostatnie cztery lata.
Do Nowego Sącza na zjazd sprawozdawczo-wyborczy przyjechało 40 z sześćdziesięciu zaproszonych delegatów z powiatu nowosądeckiego, należących do Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej.

Dzisiejsze przedpołudnie sołtysi poświęcili podsumowaniu pracy ustępującego zarządu, który działał przez ostatnie cztery lata pod kierunkiem wspomnianego już Piotra Gniadeckiego oraz wyborowi nowych władz.

Obrady szybko i sprawnie prowadziła Zofia Bołoz, sołtys Szczawnika, w gminie Muszyna. Kierujący stowarzyszeniem Piotr Gniadecki w krótkim sprawozdaniu mówił o działaniach, które stowarzyszenie podejmowało, nie tylko w minionej kadencji (2011 – 2015). Nawiązał też krótko do historii powstania organizacji. Mówił o bardzo dobrze układającej się współpracy z włodarzami sądeckich gmin, a także z Fundacją Sądecką.
Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Sądeckiej działa od 2005 roku. Zrzesza obecnie 220 osób. Należą do niego sołtysi, byli sołtysi i członkowie rad sołeckich.

- Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Sądeckiej obchodzi w tym roku dziesięciolecie działalności – powiedział naszemu portalowi prezes Piotr Gniadecki. – Ostatnie cztery lata były czasem wytężonej pracy. Za nami wiele spotkań z sołtysami i zjazdów. Braliśmy także udział w dziękczynnych pielgrzymkach. Sołtysi są w gminie reprezentantami mieszkańców danej miejscowości. Obecnie mają oni naprawdę sporo obowiązków. Cieszę się, że tę funkcję zaczyna piastować coraz więcej młodych ludzi. Tak powinno być. Mam nadzieję, że właśnie ci młodzi sołtysi zaczną działać w naszym stowarzyszeniu. Czekamy na nich z otwartymi rękami.

Warto zaznaczyć, że działalność stowarzyszenia wspierają od lat Fundacja Sądecka i Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.
Dzisiejszym obradom przysłuchiwali się m.in. Władysław Matczuk, były dyrektor biura Fundacji Sądeckiej oraz Marian Ryba, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego. Ten ostatni, zwracając się do uczestników zjazdu podziękował za zaproszenie na dzisiejsze spotkanie. Wspomniał również o inwestycjach realizowanych przez powiat nowosądecki m.in. o budowie obwodnicy zachodniej, a także o konieczności rozbudowy Szpitala Powiatowego w Krynicy-Zdroju.

Delegaci zjazdu jednogłośnie udzielili absolutorium ustępującemu zarządowi, a potem wybrali nowy, jak również Komisję Rewizyjną.

Do nowego Zarządu Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej weszli: Piotr Gniadecki (prezes), Marian Kruczek (wiceprezes) – sołtys wsi Ptaszkowa (gmina Grybów), Zofia Bołoz (sekretarz) – sołtys wsi Szczawnik (gmina Muszyna), Marian Ogórek (skarbnik) – sołtys Królowej Polskiej (gmina Kamionka Wielka), Stanisław Kantor – sołtys Klęczan (gmina Chełmiec), Stanisława Rams – sołtys Olszanki (gmina Podegrodzie), Jacek Turek, sołtys Znamirowic (gmina Łososina Dolna), Krystyna Szewczyk – sołtys Moszczenicy (gmina Stary Sącz).

Do Komisji Rewizyjnej wybrano: Stanisławę Kmiecik, Henryka Farona (przewodniczący), Halinę Tokarz i Aleksandra Sołtysa.
Nowy prezes Piotr Gniadecki, który będzie kierować stowarzyszeniem przez najbliższą czteroletnią kadencję, został wybrany jednomyślnie w głosowaniu tajnym.

Prezes Gniadecki bardzo serdecznie podziękował delegatom za zaufanie, którym go obdarzyli. Na zakończenie przedstawił plan pracy na rozpoczynającą się właśnie kadencję.

Pokrywa się on z tym, co do tej pory było realizowane. Mówił także o uświetnieniu jubileuszu dziesięciolecia działalności organizacji.
Sołtysi dyskutowali o swojej pracy, sukcesach i problemach, bo i z takimi każdy z nich, reprezentując lokalną społeczność musi się zmierzyć.

(MIGA)
Fot. (MIGA)Dziękujemy za przesłanie błędu