Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 21 lipca. Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
09/08/2017 - 14:20

Piknik patriotyczny w Miasteczku Galicyjskim już 15 sierpnia

Inscenizacja historyczna „Partyzancka Sądecczyzna 1947” będzie główną atrakcją tegorocznego pikniku patriotycznego w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Wydarzenie zaplanowano 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego.

Piknik patriotyczny w Miasteczku Galicyjskim
Chcemy dać sądeczanom możliwość wspólnego świętowanie, jednej z najważniejszych rocznic w historii naszego kraju - mówi Beata Handzel, organizator pikniku.

- Święto Wojska Polskiego ustanowiono przecież na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1921 roku, która uchroniła naszą niepodległość. Bez wątpienia to radosne święto i dlatego już od trzech lat w Miasteczku Galicyjskim organizujemy piknik patriotyczny z tej okazji. Przypominamy historię, prezentujemy lokalne tradycje, promuje rękodzieło ludowe. To także współczesna forma budowania patriotyzmu wśród młodych ludzi - uważa Beata Handzel.

Impreza rozpocznie się już o godzinie 11. Wówczas w Miasteczku Galicyjskim swoje stoiska otworzą artyści ludowi. Będzie to także gratka dla miłośników staroci. Swoje cenne bibeloty przywiozą kolekcjonerzy z całego regionu. Program artystyczny rozpocznie o godzinie 13 występ zespołu Echo Jaworza z Ptaszkowej. Następnie zaplanowano dynamiczny pokaz plutonu rozpoznawczego Jednostki Strzeleckiej Strzelec z Nowego Sącza. Nie zabraknie także pokazu walki wręcz w wykonaniu młodych ludzi. O godz. 15 na scenie pojawią się „Sądeczoki”. Zespół Regionalny z Pałacu Młodzieży z Nowego Sącza to ambasador Sądecczyzny na świecie.

Piknik patriotyczny w Miasteczku Galicyjskim

Grupa wielokrotnie występowały poza granicami kraju i prezentowała tańce, kulturę i tradycje Górali Sądeckich oraz Lachów Sądeckich . Następnym punktem programu będzie prezentacja broni w wykonaniu Sądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Broni „Strzelec”. Punktualnie o godzinie 16 Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej rozpocznie musztrę paradną.

- To będzie widowiskowy pokaz. Orkiestra uświetnia swoimi występami najważniejsze uroczystości państwowo w naszym kraju. Korzystając z okazji, że w tym roku pogranicznicy zostają w regionie zaprosiliśmy ich do Miasteczka Galicyjskiego. Panie i Panowie zaprezentują musztrę paradną i zagrają najpiękniejsze patriotyczne utwory. Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, to podobnie jak zespół „Sądeczoki” ambasador naszego regionu na świecie.

Dali ponad 10 tysięcy koncertów w Niemczech, Belgii, Danii, Włoszech, Szwecji, Norwegii, Francji, Holandii, Norwegii oraz w Stanach Zjednoczonych. W swej tradycji nawiązuje do sławnej Orkiestry 1 Pułku Strzelców Podhalańskich z okresu przedwojennego. Dlatego warto skorzystać z okazji i być z nami w ten dzień w Miasteczku Galicyjskim – zachęca Beata Handzel.

Ostatnim punktem programu będzie inscenizacja historyczna „Partyzancka Sądecczyzna 1947” przygotowana przez sądecki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. - Inscenizacja będzie nawiązywać do wydarzeń jakie miały miejsce w całej powojennej Polsce po zakończeniu II Wojny Światowej, głównie w latach 1945-1956 – informuje Paweł Terebka, z sądeckiego oddziału PTH. - Polskie Podziemie Państwo Niepodległościowe, tzw. II konspiracja, walczyła po zakończeniu wojny z nowym okupantem, jakim była sowiecka Rosja.

Polscy obywatele byli prześladowani, zamykani do więzień przez NKWD, Armię Czerwoną, oraz Urząd Bezpieczeństwa. Nasza inscenizacja będzie nawiązywać do historii odbicia żołnierzy AK z rąk sowietów. W inscenizacji zostaną wykorzystane historyczne samochody wojskowe typu GAZ 69 oraz Willys MB, jak również broń ze ślepą amunicją i pirotechnika. Początek inscenizacji o godzinie 17 - zaprasza Paweł Terebka.Przez cały dzień w Miasteczku Galicyjskim unosić się będzie również zapach grillowanych kiełbasek i mięs. W Karczmie serwowane będą natomiast najlepsze, regionalne dania. Będzie to także okazja, by zwiedzić wszystkie ekspozycje Miasteczka Galicyjskiego i to za darmo. Przewodnicy będą czekać na sądeczan w każdym budynku. Warto ten dzień spędzić w miłej, rodzinnej atmosferze.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Żyj Aktywnie przy pomocy: Gościńca Galicyjskiego, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Urzędu Miasta Nowego Sącza, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział Nowy Sącz, Jednostkę Strzelecką Strzelec z Nowego Sącza. Wsparcia finansowego udzielił także Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Fot. archiwum sadeczanin.info

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu