Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
15/04/2024 - 12:05

Pędzi ekspresem inwestycja gigant niedaleko Nowego Sącza [ZDJĘCIA]

Na całego rozpędziła się po torach machina związana z budową nowej linii kolejowej Piekiełko-Podłęże. Praca wre nie tylko w Nowym Sączu, ale także na odcinku Rabka Zaryte – Mszana Dolna, gdzie z krajobrazu znikają stare wiadukty, a to miejsce zostaną wybudowane nowe.

Tam też praca wre na całego

Nie tylko w Nowym Sączu mknie torach inwestycyjna machina związana z budową nowej linii  kolejowej Podłęże-Piekiełko. Jeszcze w październiku Polskie Linie Kolejowe podpisały z firmą Strabag umowę na modernizację części linii nr 104, Rabka Zaryte – Mszana Dolna. Tam też praca wre na całego.

Największym przedsięwzięciem jest budowa na tym odcinku czterech mostów i trzech wiaduktów.

W Mszanie Dolnej nie ma już stalowego mostu kolejowego nad Rabą. Ciężki sprzęt przeniósł przęsła na brzeg. Ich elementy będą wkomponowane w konstrukcję nowej przeprawy, która już pnie się do góry  – wyjaśniał  Piotr Hamarnik z biura prasowego Polskich Linii Kolejowych.

Czytaj też Budują to na dwunastu hektarach niedaleko Nowego Sącza. To pierwsza taka inwestycja w Polsce [ZDJĘCIA] [WIZUALIZACJA] 

Znikają kolejne wiadukty

Teraz z krajobrazu zniknie kolejny wiadukt nad rzeką Mszanką - informuje rzecznik.

Poza nowymi mostami i wiaduktami  inwestycja obejmuje przebudowę przystanków osobowych i stacji.

- Na stacji Mszana Dolna oraz na przystankach Mszana Dolna Marki i Raba Niżna wybudowane będą nowe, wysokie perony, ułatwiające wsiadanie do pociągów. Na peronach znajdą się wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Wsparciem w komunikacji dla osób niewidomych i niedowidzących będzie oznakowanie z systemem ścieżek naprowadzających, a na stacji Mszana Dolna dodatkowo również przejście pod torami z windą – wyjaśnia rzecznik.

Czytaj też Piece gazowe, także w domach, idą do obowiązkowej likwidacji. Klamka już zapadła

Buduje się nowe mosty kolejowe

Inwestycja mknie także ekspresem w Rabce, gdzie budowany jest most kolejowy nad potokiem Poniczanka. 

Z kolei na stacji Rabka Zaryte powstaje przejście podziemne przy peronie.

Czytaj też To będzie hit? Pod Nowym Sączem rusza budowa tanich mieszkań do wynajęcia i na tym nie koniec 

O ile w samym Nowym Sączu inwestycja jest na razie na etapie prac ziemnych, to w pobliskich Klęczanach widać już zarys nowych wiaduktów i przyczółki nowego mostu.

-  W pierwszej kolejności budowany jest most kolejowy nad potokiem Smolnik. Powstaje mniej więcej w tym samym miejscu, w którym był dotychczasowy wiadukt na linii kolejowej 104 – mówi Piotr Hamarnik z biura prasowego Polskich Linii Kolejowych.  

Nowością jest budowa dwóch obiektów, które zastąpią przejazd kolejowo-drogowy pomiędzy drogą powiatową a kopalnią w Klęczanach. Powstaje tam kolejny most nad  potokiem  Smolnik, który  będzie połączony drogą z  jeszcze jednym wiaduktem biegnącym nad linią kolejową.

W ten sposób zostanie zbudowane bezkolizyjne połączenie  drogi powiatowej z drogą do kopani które zastąpi dotychczasowy przejazd  kolejowy – tłumaczy Hamarnik.  - Mieszkańcy  Klęczan będą mogli korzystać z nowego skrzyżowania z mostem drogowym nad potokiem i dalej droga będzie prowadzić przez wiadukt  nad linią kolejową do kopalni bez komiczności  przecinania torów – wyjaśnia rzecznik.  

czytaj też Nie miał nic, teraz jest miliarderem! Trudno uwierzyć, że na tym zrobił biznes 

Koszt modernizacji linii kolejowej nr 104 Chabówka - Nowy Sącz  to ponad 3 mld złotych 

Kolejny etap, za blisko 4 miliardy, to budowa nowej linii kolejowej Podłęże - Szczyrzyc - Mszana Dolna. W ramach inwestycji powstanie w sumie ponad 58 kilometrów nowych, zeletryfikowanych linii, osiem estakad o łącznej długości blisko 8 km, jedenaście tuneli, dwadzieścia mostów, siedemnaście  wiaduktów kolejowych, czternaście wiaduktów samochodowych i jedenaście  przejazdów kolejowo-drogowych. Kosz całości przedsięwzięcia to 7 mld złotych. Pierwszy pociąg pojedzie nową trasą w 2026 roku. ([email protected]) Fot. PKP PLK

Pędzi po torach budowa linii Podłęże-Piekiełko [ZDJĘCIA]
Burzą stare mosty kolejowe, budują nowe. Tak wygląda plac budowy w Rabce


Dziękujemy za przesłanie błędu