Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
19/05/2018 - 18:15

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w „Ciuciubabce” [ZDJĘCIA]

Budynek „Ciuciubabki” przy ul. Jagiellońskiej 61 w Nowym Sączu jest nową siedzibą Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Została ona przeniesiona z zajmowanych dotychczas pomieszczeń przy ul. Narutowicza 2.

„Ciuciubabka”, od początku swojego istnienia związana była z edukacją. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka niemal 70 lat czekała na własną siedzibę. Od 2018 roku „Ciuciubabka” oraz biblioteka będą razem pisać kolejne karty swojej historii.

Nowa siedziba biblioteki jest o 200 metrów kw. większa od tej, jaką miała przy ul. Narutowicza 2. Przypomnijmy, że biblioteka przez wiele lat wynajmowała tam pomieszczenia od Związku Nauczycielstwa Polskiego.

- W poprzedniej siedzibie było już nam bardzo ciasno – mówi Artur Franczak, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. – Obecnie, po przeprowadzce, mamy do dyspozycji 500 metrów kwadratowych. Nareszcie mamy własną siedzibę, w budynku, który jest własnością urzędu marszałkowskiego.

Adaptacja pomieszczeń w „Ciuciubabce” dla potrzeb biblioteki trwała kilka miesięcy. Do wyremontowanych i zmodernizowanych sal, w których znalazło się również nowe wyposażenie przeniesiono księgozbiór liczący 60 tysięcy woluminów.

Lokalizacja biblioteki, jak podkreśla dyrektor Franczak jest doskonała, bo jej siedziba znajduje się w centrum miasta, niedaleko dworca autobusowego MDA.

- Jest ona najbardziej optymalna – dodaje dyrektor Franczak. – Rozważana była także koncepcja zlokalizowania biblioteki w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” oraz w budynku po Kredyt Banku, w którym mieści się obecnie otwarta kilka tygodni temu główna siedziba Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

W nowej siedzibie do dyspozycji czytelników jest m.in. nowoczesna wypożyczalnia i czytelnia.

- Czytelnicy, oprócz książek, mogą także skorzystać z czasopism oraz nowoczesnych komputerów - mówi Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, który brał wczoraj udział w otwarciu nowej siedziby biblioteki.

Dla Leszka Zegzdy była to szczególna uroczystość, bo jego mama pracowała w tejże bibliotece.

Za kilka miesięcy w siedzibie książnicy zostanie uruchomiona sala audiowizualna dla Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Można będzie w niej uczestniczyć w wykładach prowadzonych przez kadrę naukową prestiżowych uczelni w Polsce.

Podczas otwarcia siedziby biblioteki można było posłuchać interesującego wykładu dra Łukasza Połomskiego, który mówił o dziejach „Ciuciubabki” , a także obejrzeć spektakl Teatru Nomina Rosae pt. „Mechaniczne serce” w reżyserii Marii Molendy. 

W korytarzu budynku prezentowana jest także wystawa o historii biblioteki.

[email protected], Fot. IM.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w nowej siedzibie
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka


Dziękujemy za przesłanie błędu