Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
20/08/2013 - 07:40

Paweł Szczygieł: Nie ma groźby pożarów w sądeckich lasach

Pomimo afrykańskich upałów i dotkliwej suszy leśnicy sądeccy nie planują na razie wprowadzenia zakazu wstępu do lasów, jak to się dzieje w innych częściach kraju.
- Sytuacja na Sądecczyźnie nie jest tragiczna ze względu na składy gatunkowe drzew, które dominują w naszych lasach – tłumaczy Paweł Szczygieł, nadleśniczy Nadleśnictwa Stary Sącz. - Duży udział jodły oraz drzew gatunków liściastych: dębu i buka powodują, że ten drzewostan nie ma takiej palności, jak lite sośniny na nizinach.
Zdaniem nadleśniczego zagrożone pożarem są jedynie niewielkie fragmenty lasów porośniętych świerczyną w wyższych partiach Beskidu Sądeckiego. Oprócz wysokiej temperatury tam dochodzi do przedmuchu wiatrami, które w znacznym stopniu wysuszają las.
- Miejmy nadzieje, że sprawdzą się prognozy meteorologów, wkrótce wystąpią opady i sytuacja się ustabilizuje. W każdym razie na dzień dzisiejszy nie ma potrzeby ogłaszania zakazu wstępu do lasu na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz – mówi Paweł Szczygieł.

WARTO WIEDZIEĆ
Ogólna powierzchnia lasów własności Skarbu Państwa zarządzanych przez Nadleśnictwo Stary Sącz wynosi 8 284 ha. Ponadto Nadleśnictwo Stary Sącz pełni nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa o powierzchni 13 944 ha.
Nadleśnictwo obejmuje 2 obręby leśne i jest podzielone na 8 leśnictw.
• Obręb Nowy Sącz obejmuje 4 leśnictwa : Chełmiec, Łososina Dolna, Rożnów i Lipnica Wielka
• Obręb Stary Sącz obejmuje 4 leśnictwa : Przysietnica, Gaboń, Obidza, Przyszowa.
Rzeźba terenu Nadleśnictwa jest bardzo zróżnicowana. Północna część ma charakter podgórski z łagodnymi wzniesieniami. Część południowa położona w Beskidzie Sądeckim to góry o wysokości do 1 175 m n.p.m. (Przechyba) o stromych stokach.
Głównymi gatunkami lasotwórczymi są: jodła, buk, świerk. Siedliska lasów górskich zajmują połowę powierzchni wszystkich lasów nadleśnictwa. Pozostałą część zajmują siedliska lasów wyżynnych. Średnia zasobność drzewostanów w nadleśnictwie wynosi 250 m3/ha. Stosowane rębnie częściowe i stopniowe gwarantują, że po zakończeniu użytkowania rębnego pozostaje młody drzewostan pochodzący z odnowienia naturalnego.

(s), źródło: Nadleśnictwo Stary Sącz
fot. lzdkrynica.ur.krakow.pl
Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)