Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
23/03/2017 - 15:30

Parafia św. Wawrzyńca przygotowuje się do jubileuszu 750-lecia

750 lat będzie miała w 2019 roku parafia św. Wawrzyńca w Biegonicach. Proboszcz – ks. Piotr Lisowski, księża i parafianie już przygotowują się do głównych uroczystości, które będą miały miejsce 10 sierpnia. Zresztą cały kulminacyjny rok, obchodzony pod hasłem „Wierni tradycji i otwarci na przyszłość” będzie obfitował w wiele wydarzeń.

- Cenimy tradycję, jesteśmy z niej dumni i ją pokazujemy, ale musimy także patrzeć w przyszłość, bo przed nami nowe wyzwania. Stąd hasło jubileuszu – mówi w rozmowie z nami ks. Piotr Lisowski, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Biegonicach. Warto wspomnieć, że jest to najstarsza parafia w Nowym Sączu. Jej początki sięgają bowiem 1269 roku, kiedy to księżna Kinga ofiarowała 1 łan staropolski ziemi pod budowę kościoła i ustanowienie parafii..

Przygotowania do wielkiego jubileuszu rozpoczęły się już pod koniec ubiegłego roku. Obok przygotowań duchownych, ważne są także te materialne. W kościele w Biegonicach znajduje się kilka niezwykle cennych zabytków, które wymagają renowacji.

- Powoli, ale systematycznie staramy się odnawiać te najcenniejsze zabytki. Mamy pięć rzeźb z XVIII wieku. Jest także dzwon z 1553 roku. Jest on sprawny, ale nie podłączony do systemu automatycznego. Gdyby udało się to zrobić, to mógłby zadzwonić w dniu głównych uroczystości jubileuszowych. Ponad to chciałbym, aby wejście na dzwonnicę udostępnić wiernym. Tam z góry rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Byłaby to niezwykła atrakcja – dodaje ks. Lisowski.

Sam rok jubileuszowy 2019 będzie obfitował w wiele wydarzeń odbywających się raz – dwa razy w miesiącu. Będą koncerty, wystawy, przedstawienia i promocja monografii, ukazującej 750 lat parafii.

- 750 lat to mnóstwo historii ludzi i kapłanów, którzy pracowali w tej wspólnocie. Jedne są bardzo dramatyczne, inne wzruszające, jeszcze inne skłaniają do refleksji. O wielu z nich można będzie przeczytać w naszej publikacji – mówi ks. proboszcz.

Parafia liczy obecnie ponad 2200 mieszkańców. Cały czas przybywają jednak nowi, którzy w okolicy budują swoje domy.

- Chcę, aby moi parafianie jak najlepiej poznali historię swojej wspólnoty, aby czuli się z nią związani. Wielu z nich mocno angażuje się w życie parafialne, innych trzeba jeszcze do tego zachęcić, ale taka moja rola. Musimy współpracować ponieważ  tylko w ten sposób możemy zrealizować zamierzone zadania – dodaje ks. Piotr Lisowski. 

***

Parafia św. Wawrzyńca w Biegonicach należy do dekanatu starosądeckiego i łączy dawną wieś Biegonice (należącą do Nowego Sącza) i Łazy Biegonickie (gmina Stary Sącz). Obecna świątynia jest już czwartą, w której modlą się mieszkańcy okolicy. Została wybudowana w latach 1906 – 1909, a konsekrowana 12 lipca 1921 roku przez bpa Leona Wałęgę. Kościół zbudowany jest w stylu neogotyckim. W środku - nad głównym ołtarzem znajduje się witraż przedstawiający św. Wawrzyńca – patrona parafii.  W jednym z trzech bocznych ołtarzy umieszczony jest natomiast obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, tzw. Biegonickiej, z pocz. XVI w.

Z parafii pochodzi obecnie pięciu księży, z których czterech pracuje poza graniami Polski – w Czechach, Australii, Hiszpani i we Włoszech.

Szeroko o jubileuszu parafii w Biegonicach pisać będziemy w kwietniowym numerze miesięcznika „Sądeczanin”.

Zobacz też: Jedyny w Nowym Sączu wirtualny cmentarz

(KB)

Fot. KB

Parafia w Biegonicach
Dziękujemy za przesłanie błędu