Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
07/04/2021 - 14:15

Pandemia: obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Choć od kilku dni odnotowujemy mniejszą liczbę zakażeń, to sytuacja w szpitalach wciąż jest bardzo trudna. Dlatego rząd zdecydował się przedłużyć obowiązujące zasady bezpieczeństwa do 18 kwietnia.

Każdego dnia do szpitali w całym kraju przyjmowani są pacjenci wymagający pomocy, a także respiratorowego wsparcia. Obecnie zajętych jest ponad 34,5 tysiąca łóżek covidowych, a łóżek respiratorowych ponad 3300.

- Parametry zajętości zbliżają się do prawie 80 proc. Są to parametry już dość niebezpieczne – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - Trudna sytuacja jest w województwie śląskim, które już samodzielnie nie może sobie poradzić ze skalą napływu pacjentów i skalą obciążenia infrastruktury szpitalnej.

Temu regionowi w kraju pomagają sąsiednie województwa. W Małopolsce sytuacja też nie jest dobra. Wczoraj zapadła decyzja o poszerzeniu bazy łóżkowej w szpitalu tymczasowym znajdującym się w EXPO w Krakowie

W Małopolsce, jak wspomniał minister dostępność łóżek jest na poziomie zabezpieczającym dostępność na kilka najbliższych dni. Natomiast w województwie małopolskim jest problem z łóżkami respiratorowymi. Już został opracowany plan ich zwiększenia.

Ostatnie dni przyniosły spadek dziennej liczby zachorowań, ale jest to związane z okresem świątecznym. Dzisiejsze dane to ponad 14 tysięcy nowych zachorowań. Jest to mniej niż tydzień temu, ale, jak zaznaczył minister są to dane poświąteczne. Dlatego też sytuacja będzie na bieżąco monitorowana.

- Z tych powodów podjęliśmy decyzję, że obostrzenia, które w tej chwili obowiązują zostają przedłużone do 18 kwietnia – dodał minister Niedzielski. – W przyszłym tygodniu będziemy podejmowali decyzję, co robić dalej.

Przedłużenie obowiązujących zasad bezpieczeństwa do 18 kwietnia

Handel - ograniczenia

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw. pozostaną zamknięte.
Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 m kw.,
1 osoba na 20 m kw. – w sklepach powyżej 100 m kw.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m kw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte

Żłobki i przedszkola – nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Sport – działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

[email protected], fot. pint screen fb/Ministerstwo Zdrowia, KPRM.







Dziękujemy za przesłanie błędu