Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
28/08/2019 - 15:20

Pałac w Nawojowej dech zapiera, ale co ze ślubem księcia i hrabianki? [ZDJĘCIA]

Kiedy w połowie sierpnia budowlańcy z sądeckiej firmy Erbet skończyli remont elewacji pałacu w Nawojowej od strony dziedzińca, szykowany na ślub prawnuczki hrabiego Adama Stadnickiego, Heleny Mańkowskiej z księciem Janem Lubomirskim, okoliczni mieszkańcy byli przekonani, że lada dzień należy się spodziewać uroczystości z udziałem arystokratów z całej Europy. I co? Na razie cicho sza.

Po odpadających, przeżartych wilgocią tynkach i ponurej szarej elewacji nie ma już śladu. Widok pałacu w Nawojowej, odnowionego na razie tylko od strony dziedzińca, zapiera dech. Dopiero teraz widać piękno budowli zniszczonej za czasów komuny,  szykowanej przez spadkobierców na bajkowy ślub prawnuczki hrabiego Adama Stadnickiego, Heleny Mańkowskiej, z księciem Janem Lubomirskim-Lanckorońskim.

- Odrestaurowany pałac widział już pan hrabia Andrzej Mańkowski. Był bardzo zadowolony, podobnie jak wielu innych członków rodziny. Tak wynika z relacji pana hrabiego – mówi Krzysztof Kron, wiceprezes zarządu spółki Pałac w Nawojowej, który nadzoruje remont budowli.  

- Mówiło się, że ten ślub ma być w sierpniu. Ale na razie, to coś nie widać tych arystokratów – plotkują mieszkańcy Nawojowej.

Co z tym ślubem? – pytamy Krzysztofa Krona. Dziedziniec jest już wymuskany, to pewnie teraz pełną parą ruszą przygotowania do ślubu.

Czytaj też Co skrywa Pałac Stadnickich w Nawojowej. Remont odsłania tajemnice [FILM, FOTY]

- Po raz kolejny próbuje mnie pani ciągnąć za język.

A pan nadal będzie milczał jak grób? Może jednak uchyli pan rąbka tajemnicy?
- Naprawdę, przykro mi, ale nie mogę się na ten temat wypowiadać.

Kron chętnie opowiada natomiast o remoncie pałacu.

- Po urlopowej przerwie na plac budowy wraca firma Erbet,  która w połowie sierpnia zakończyła etap prac związanych z odnowieniem elewacji części zachodniej i wschodniej od strony dziedzińca. Teraz będą kontynuowane prace przy liczącej dwadzieścia cztery metry wysokości wieży, gdzie już stoją rusztowania. 

Jak dodaje Krzysztof Kron, oprócz tego rozpoczną się roboty przy izolacji fundamentów.

- To bardzo trudne przedsięwzięcie, ponieważ trzeba odkopać fundamenty wokół całego pałacu. Będą konserwowane metodą wstrzykiwania specjalnych preparatów, potem zostaną zaizolowane i zasypane.  Prace te, ich koszt to ponad milion złotych, trzeba prowadzić etapami, żeby nie naruszyć konstrukcji budowli.

Pałac jest ogromny. Ma 4 tysiące 320 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Kubatura budynku to 17 tys. metrów sześciennych. Oprócz remontu elewacji budowlańcy prowadzą prace wewnątrz budynku.

- Mamy za sobą skuwanie tynków i roboty wyburzeniowe. Trzeba było zlikwidować budowane za czasów PRL-u ścianki działowe. Niektóre, co jest absolutnie niezgodne ze sztuką budowlaną, były stawiane wprost na parkiecie – mówił w rozmowie z „Sądeczaninem” Paweł Dzięgiel, kierownik budowy. 

O tym, że inwestycja jest skomplikowana mówił też inspektor nadzoru budowlanego Marek Fijałkowski.

- Ciągle odkrywamy coś zaskakującego. W przypadku podłóg i posadzek, które trzeba było zrywać aż do konstrukcji stropów,  żeby można było zrobić nowe warstw wylewek, okazało się, że jest znaczna różnica w poziomach stropów. Niektóre z nich należy dodatkowo wzmocnić. W przypadku wymiany tynków na ścianach, musimy przed robotami bardzo dokładnie je obejrzeć, a konserwator dzieł sztuki dokonuje tak zwanych odkrywek. W wielu przypadkach pod malarskimi powłokami kryją się zabytkowe malowidła. Niespodzianek może być więcej.

Czytaj też Pałac w Nawojowej prawie gotowy do bajkowego ślubu księcia i hrabianki [ZDJĘCIA]

Takich odkryć budowlańcy dokonali we wschodnim skrzydle pałacu, gdzie na pierwszym i drugim piętrze mają się mieścić prywatne, hrabiowskie apartamenty. Ta część budowli robi największe wrażenie. To tu zachowały się niektóre oryginalne wnętrza, tak jak na przykład, ogród zimowy,  sala lustrzana, z przepięknymi rzeźbionymi okuciami zwierciadeł i meblami. Choć zniszczona, ciągle zachwyca. Remont pałacu ma potrwać do 2021 roku. 

[email protected] fot. Jm

Widok pałacu w Nawojowej, odnowionego na razie tylko od strony dziedzińca, zapiera dech




Dopiero teraz widać piękno budowli zniszczonej za czasów komuny






Dziękujemy za przesłanie błędu