Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
19/04/2023 - 16:30

Padł rekord odśpiewania „Bogurodzicy”. Pobili go uczniowie i nauczyciele sądeckiego liceum

Po raz siódmy w Nowym Sączu przeszedł Orszak Jana Długosza. Barwny pochód w epokowych strojach przygotowali uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, którego kronikarz jest patronem. Punktem kulminacyjnym tegorocznej edycji wydarzenia było odśpiewanie „Bogurodzicy” w historycznych strojach. Na nowosądeckim rynku zabrzmiał głos 845 osób.

Byli żebracy, pospólstwo, chłopi, mieszczanie i szlachta, damy dwory, rycerze i czarownice, a wśród nich Jan Długosz, w którego postać od lat wciela się nauczyciel historii Michał Zacłona.

- Mamy tu pełen przekrój średniowiecznego społeczeństwa czasów Jana Długosza – tłumaczy Jacek Tomasik, nauczyciel historii w ILO i pomysłodawca wydarzenia.

Przygotowywane od kilku lat wydarzenie ma m.in. przybliżać uczniom „Jedynki”, ale także pozostałym sądeczanom postać wybitnego kronikarza Jana Długosza. Zaczęło się w 2015 roku, który w Polsce obchodzony był jako Rok Jana Długosza.

Punktem kulminacyjnym VII Orszaku Jana Długosza było wspólne odśpiewanie na płycie rynku „Bogurodzicy”. 845-osobowym chórem w epokowych strojach dyrygował dr Andrzej Citak, nauczyciel muzyki w ILO i opiekun Młodzieżowego Chóru „Scherzo”.  

- Dlaczego wybraliśmy „Bogurodzicę”? To taki pierwszy hymn Polski, który polskie rycerstwo śpiewało przed bitwą pod Grunwaldem w 1410. Uczestniczył w niej ojciec Jana Długosza i to właśnie kronikarz spisał jego relacje z owego starcia. Jedna rzeczy oddał wiernie, inne zaś nieco podkoloryzował – dodaje Tomasik.

Według organizatorów dotychczas w Małopolsce, a najprawdopodobniej i w całej Polsce nie odśpiewano w ten sposób „Bogurodzicę”. Dzisiejsze wykonanie jest więc nieoficjalnym rekordem Polski.

[email protected], fot. JB

II Orszak Jana Długosza, fot. Janusz Bobrek
Barwny pochód w epokowych strojach przygotowali uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, którego kronikarz jest patronem.


Dziękujemy za przesłanie błędu