Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
08/04/2014 - 11:09

Owoce peregrynacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego

Od przeszło pół roku po parafiach diecezji tarnowskiej peregrynuje obraz Pana Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. Siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II. - To znacznie ożywiło aktywność religijną wiernych – zgodnie twierdzą nasi duszpasterze.
Wszystko zaczęło się 14 września ubiegłego roku przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu. Uroczystość, podczas której biskup tarnowski Andrzej Jeż zawierzył naszą diecezję miłosiernemu Bogu, zgromadziła tysiące wiernych i kapłanów. Jeszcze tego samego dnia popołudniu Obraz i Relikwie trafiły do pierwszej parafii – św. Elżbiety w Starym Sączu.
Do 19 grudnia uroczystość nawiedzenia przeżywały parafie z dekanatów Stary Sącz, Piwniczna, Krynica, Krościenko, Łącko, Limanowa, Tymbark i Nowy Sącz – Zachód. W okresie świąt Bożego Narodzenia Obraz i Relikwie przebywały w starosądeckim Klasztorze Sióstr Klarysek, potem powróciły, by odwiedzić wspólnoty z dekanatów Nowy Sącz – Centrum, Ujanowice, Nowy Sącz – Wschód i Grybów.
Jedną z parafii, która w tym czasie przeżywała peregrynację, była sądecka parafia pw. bł. Jana Pawła II.
- Samo przygotowanie do tego wydarzenia było dla nas wielkim przeżyciem, gdyż jesteśmy młodą parafią – wspomina ks. proboszcz Zbigniew Biernat. - W październiku ubiegłego roku uczestniczyliśmy w pielgrzymce do Kalwarii, a w listopadzie do sanktuarium w Łagiewnikach i Centrum im. Jana Pawła II. Potem została odprawiona dziewięciotygodniowa nowenna. Bezpośrednim przygotowaniem były natomiast rekolekcje, które zakończyły się dzień przed peregrynacją – dodaje ks. Biernat.
Obraz Pana Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. Siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II gościły w kaplicy na os. Barskim przez 24 godziny, od 22 do 23 lutego 2014 roku. Wszystko rozpoczęło się Mszą Świętą, której przewodniczył ks. bp Stanisław Salaterski. Potem było czuwanie młodzieży, Droga Krzyżowa, Eucharystia o północy i modlitwa prowadzona do samego rana przez członków róż różańcowych. W niedzielę – 23 lutego wierni pożegnali Obraz i przekazali go do parafii św. Małgorzaty.
- Owoce duchowe takich uroczystości nie pojawiają się od razu – mówi ks. Zbigniew Biernat. - Z pewnością można zauważyć pewne ożywienie religijne. Coraz więcej parafian pojawia się na piątkowej Mszy Świętej o godzinie 15.15 odprawianej w godzinę miłosierdzia, a także we czwartki, kiedy mamy całodzienną adorację przed Najświętszym Sakramentem.
Już w czasie rekolekcji w parafii została założona „Księga łask, próśb i postanowień”.
Są tam i podziękowania za otrzymane łaski i pewne postanowienia. Widać, że ludzie nie tylko proszą i dziękują, ale też postanawiają jeszcze bardziej zaufać Bogu. Podejmują przy tym konkretne dzieła – na przykład zwrócenie większej uwagi na to, aby w rodzinie nie dochodziło do konfliktów – dodaje ks. Biernat.
14 marca bieżącego roku obraz Pana Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. Siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II zostały powitane w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Królowej Górnej.
- Już podczas rekolekcji parafialnych, które rozpoczęły się w Środę Popielcową, zauważyłem wielkie zaangażowanie wiernych w modlitwę – mówi ks. proboszcz Józef Nowak. - Towarzyszyło temu takie wyciszenie i spokój.
Uroczystość w Królowej Górnej rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem ks. bpa Jana Piotrowskiego. Potem przez całą noc wierni czuwali przy obrazie i relikwiach.
- W tych dniach na twarzach parafian dało się zauważyć wielkie skupienie. Po wpisach do Księgi Pamiątkowej mogę stwierdzić, że mieszkańcy Królowej mocno przeżywali peregrynację. Zwracali jednak uwagę, że w tym wyciszeniu przeszkadzał im fotograf . Trzeba wiedzieć, kiedy można zrobić zdjęcie, a kiedy po prostu nie wypada - dodaje ks. Nowak.

Całość artykułu przeczytać można w najnowszym numerze „Sądeczanina”. Miesięcznik dostępny jest w kioskach Ruchu, w urzędach pocztowych i w kącikach prasowych sklepów spożywczych.

(KB)
Fot. KB






Dziękujemy za przesłanie błędu