Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
28/08/2017 - 18:05

Otwarcie trasy turystycznej Śladami Oddziału Partyzanckiego „Wilk”

W niedzielę wędrowców uczestniczących w XIX Złazie Turystycznym na Mogielicy przywitała ostrzegawcza seria i okrzyk „hasło!”. To był znak, że zbliżają się do obozu partyzanckiego. Wąską leśną dróżką, przez chybotliwy mostek nad potokiem, ponad stuosobowa grupa weszła między obozowe stanowiska. Tam nastąpiło uroczyste otwarcie ścieżki historyczno-edukacyjnej Śladami Oddziału Partyzanckiego „Wilk”.

Miejsce dawnego obozu Oddziału „Wilk”, a następnie 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, które zostało odkryte w 2014 roku, już po raz drugi zatętniło życiem. Na początku sierpnia grupa rekonstruktorów, podjęła trzydniową próbę odtworzenia realiów życia partyzanckiego w tym miejscu i w tych samych warunkach, co prawdziwi żołnierze. Bogatsi o te doświadczenia na otwarcie ścieżki przygotowali odtworzenie wybranych elementów obozowiska.

Przepuszczonych przez patrol turystów witała obozowa kuchnia, w której częstowano gulaszem i herbatą, a najmłodsi rekonstruktorzy skrobali ziemniaki. Dalej pod rozpiętą między gałęziami świerków płachtą znajdował się punkt sanitarni, wspomagany przez grupę sanitariuszek z Klubu Historycznego im. AK z Olkusza. W sztabie przyjmowano meldunki, a w zbudowanej powyżej rusznikarni prezentowano wybrane sztuki broni. Całości dopełniały namioty, szereg pochodzących z epoki rekwizytów (broń, radiostacja, lampy, rzeczy codziennego użytku).

- Na placu apelowym zainicjowanego obozu, dokonano oficjalnego otwarcia ścieżki edukacyjnej. Wójt gminy Słopnice Adam Sołtys podkreślał potrzebę zachowania pamięci o tych, którzy ponad 70 lat temu z tego obozu wyruszali na akcje walcząc o wolną Polskę. Modlitwę w ich intencji poprowadził ksiądz Stanisław Wojcieszak. Dawid Golik przedstawił natomiast krótką historię obozu oraz odczytał pozdrowienia kierowane do uczestników tj rekonstrukcji, przez żyjących jeszcze żołnierzy 1. PSP AK, Józefę Nykę „Szpisa” i Andrzeja Urbańca „Grzechotnika”.

„Szpis” życzył, aby nasza próba odtworzenia obozu była nie tylko fajnym zakończeniem wakacji, ale i okazją do głębszej refleksji oraz serdecznego wspomnienia tych młodych ludzi, którzy przemierzali te lasy i polany. Nieraz musieli walczyć ze śnieżną zawieruchą, ich buty były dziurawe, a odzienie nie tak wojskowe, jak na chłopakach z grup rekonstrukcyjnych. Głos zabrał również gospodarz tego miejsca, nadleśniczy Jan Legutko, podkreślając siłę woli i nakład pracy pomysłodawców ścieżki oraz dobrą współpracę z Nadleśnictwem Limanowa - zrelacjonował nam Lucjan Kantor z grupy rekonstrukcyjnej.

Na koniec turyści z patrolem ruszyli na Mszę Świętą na Polanę Stumorgową, gdzie gościnnie zawitał też poczet sztandarowy Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica”, a reszta rekonstruktorów powróciła do obozowego życia.

- Ścieżka historyczno-edukacyjna Śladami Oddziału Partyzanckiego „Wilk” powstała dzięki współpracy Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 1. Pułk Strzelców Podhalańskich AK, Gminy Słopnice oraz Nadleśnictwa Limanowa. Biegnie południowymi zboczami Mogielicy, od Krzyża Partyzanckiego, gdzie styka się ze ścieżką Pułku Strzelców, przez źródliska potoku Mogielica, aż po Polanę Stumorgową i szczyt Mogielicy, gdzie ponownie łączy się ze ścieżką edukacyjną im. kpt. Krzewickiego. Jej centralny punkt, czyli dawne partyzanckie obozowisko, z pewnością jeszcze wielokrotnie będzie miejscem spotkania z żywą historią - podsumował w rozmowie z naszym portalem przedstawiciel rekonstruktorów 1. PSP AK.

Michał Śmierciak ([email protected]). Fot. GRH 1. PSP AK.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)