Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
19/02/2024 - 00:05

Oszuści wymyślili kolejny przekręt. Tak się teraz kradnie pieniądze z bankowych kont

Metoda na wnuczka, na policjanta nie jest już na topie? Teraz „w modzie” są oszustwa na urzędników. Przestępcy podszywali się między innymi pod skarbówkę, teraz swoje ofiary łowią „na ZUS”. Przekręt jest na czasie, bo chodzi o 800 plus.

To już zmasowany atak oszustów

 „W modzie” jest teraz podszywanie się pod urzędników.  Jakiś czas temu przestępcy udawali  inspektorów skarbówki. Teraz swoje ofiary łowią „na ZUS”.  O co chodzi?

W ostatnich dniach coraz więcej osób otrzymuje podejrzane maile,  które wyglądają na  oficjalną korespondencję  z Zakładu.  Urząd „informuje” o konieczności aktualizacji lub poprawy danych, co ma być konieczne  do podniesienia kwoty świadczenia z 500 zł na 800 zł.

Żeby to zrobić należy kliknąć w podany link. W ten sposób cyberprzestępcy zyskują dostęp do danych,  na przykład  do logowania na konta bankowości internetowej,  co może skończyć się prawdziwą katastrofą. Z konta znikają pieniądze, albo ktoś na nazwisko ofiary cyberprzestępcy zaciąga kredyt.

Co potem nieszczęśników czeka w banku? Piszemy o tym w artykule Kilkanaście banków pod lupą kontrolerów. Klienci powiedzieli dość

Czytaj też Desperaci! Zadłużyli się w banku, bo się nieprzytomnie zakochali 

800 plus z automatu

ZUS  ostrzega przed oszustwem i przypomina, że od nowego roku podniesienie świadczenia następuje automatycznie, bez dodatkowego wniosku.

- Jeśli konieczne jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie 800 plus, to ZUS wysyła maile i sms jedynie z informacją o zamieszczeniu na portalu PUE ZUS wezwania. W tych wiadomościach nie ma żadnych linków, w które należy kliknąć – informuje urząd.  

Czytaj też Niewiarygodnie wielka wygrana w lotto pod Nowym Sączem! Komu przyniósł wielkie szczęście pechowy trzynasty  

Jak dokonać zmiany we wniosku o 800 plus

W sytuacji konieczności zmiany danych we wniosku o świadczenie 800 plus na przykład  zmiany rachunku bankowego, należy złożyć nowy wniosek. Można to zrobić wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem portalu PUE ZUS, aplikacji mobilnej mZUS, portalu Emp@tia, bankowości elektronicznej. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu