Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
23/06/2020 - 13:10

Ostatni dzwonek! Jak zagłosować na prezydenta poza miejscem zamieszkania

Kto wygra wybory prezydenckie? Być może odpowiedź na to pytanie poznamy już w najbliższą niedzielę. To wtedy okaże się, czy rozstrzygnięcie przyniesie pierwsza tura. Jeśli ktoś chce zagłosować poza miejscem zamieszkania, ma na to ostatnią szansę jeszcze tylko dziś. 23 czerwca to ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce.

Wyborcy mogą  głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym w gminie, na obszarze której będą przebywać w dniu wyborów. Żeby tak się stało,  muszą złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Mają na to jeszcze  ledwie kilka godzin, bo dziś jest ostatni dzień na złożenie takiego wniosku.

Czytaj też Premier Morawiecki naprawdę to zrobił. Namawiał go do tego Ryszard Florek 

Do spisu wyborców można się dopisać też przez internet, korzystając z profilu zaufanego. We wniosku należy podać: imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, a także adres zamieszkania.

Kto z kolei zamierza odebrać z urzędu zaświadczenie o prawie do głosowania, co  umożliwia oddanie głosu w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą,  ma na to czas do piątku, do 26 czerwca. Jak złożyć wniosek? Można to zrobić osobiście, faksem lub mailem.

Otrzymamy wtedy dwa zaświadczenia, dające nam prawo do głosowania w obu turach wyborów. To  rozwiązanie dla tych, którzy ciągle  nie wiedzą, gdzie będą przebywać w dniu głosowania. Dzięki dokumentowi zyskuje się możliwość głosowania w dowolnym miejscu w kraju i  za granicą. 

Czytaj też Z ratusza przez Sandecję do ministerstwa. Michałowski robi karierę w polityce 

Trzeba jednak pamiętać, że po uzyskaniu dokumentu następuje  skreślenie z obowiązującego dla nas spisu wyborców.  Co ważne, jeśli ktoś zaświadczenie zgubi, nie będzie mógł zagłosować, ani w swoim obwodzie, ani żadnym innym.

[email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu