Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 grudnia. Imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy
12/03/2018 - 15:20

Oni też chcą przywrócenia jednostki wojskowej w Nowym Sączu! [Zdjęcia]

Dzisiaj w murach Starostwa Powiatowego w Limanowej odbyło się uroczyste podpisanie apelu dotyczącego przywrócenia jednostki wojskowej w Nowym Sączu. Kto z Limanowszczyzny włączył się w tę akcję?

Na Limanowszczyźnie rozpoczęła się akcja zbierania podpisów pod apelem o przywrócenie jednostki wojskowej w Nowym Sączu, odwołującej się do tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. W ślad za podjętą na ostatniej Sesji Rady Powiatu Limanowskiego – Rezolucją – odbyło się spotkanie przedstawicieli komitetu honorowego inicjatywy i osób, które chcą zaangażować się w zbiórkę podpisów.

Zobacz też: Ojczyzna wzywa do służby. Garść informacji dla przyszłych rezerwistów

W komitecie honorowym zawiązanym w celu podjęcia działań na rzecz lokalizacji jednostki wojskowej w Nowym Sączu, który liczy sześćdziesiąt osób, nie brakuje również osób z Limanowszczyzny. Zasiadają w nim m.in. Wiceminister Finansów i Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, Przewodnicząca Sejmiku Województw Małopolskiego Urszula Nowogórska, Radny Województwa Małopolskiego Grzegorz Biedroń, Starosta Limanowski Jan Puchała.

"Za" utworzeniem nowej jednostki wojskowej są również, oprócz przedstawicieli komitetu honorowego, osoby obecne na dzisiejszym spotkaniu, m.in. : Wicestarosta Limanowski Mieczysław Uryga, Członek Zarządu Agata Zięba, sekretarz powiatu Andrzej Matlęga, Radni Powiatu – Jolanta Grzegorzek, Józef Pietrzak, Antoni Róg, Komendant Powiatowy Policji w Limanowej insp. Dariusz Urbanik, p.o. Komendanta PSP W Limanowej st.asp. Wojciech Frączek, Komendant Związku Strzeleckiego „Strzelec” Stanisław Dębski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Limanowa Jan Legutko, wójtowie, burmistrzowie i przewodniczący Rad Gmin z terenu powiatu limanowskiego, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu.

Zobacz też: Tymbark: Umowa na długo oczekiwaną inwestycję podpisana. Kiedy ruszają prace? 

Listy poparcia dla apelu trafiły do wójtów, burmistrzów, sołtysów z terenu Powiatu Limanowskiego, prezesów Ochotniczych Straży Pożarnych, dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych czy liderów lokalnych organizacji. Podpisany Apel, a także zebrane podpisy zostaną przekazane prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrowi Obrony Narodowej.

W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej istnieje możliwość przywrócenia funkcjonowania jednostki wojskowej na ziemi sądeckiej. Ustawa przewiduje zwiększenie wydatków na obronność oraz wzrost liczebności sił zbrojnych do przeszło 200 tysięcy. Spotkanie było okazją do szerszego omówienia inicjatywy, omówienia działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na terenie całego Subregionu Sądeckiego.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

[email protected], Fot. EC

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Jarosław Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu mówi o swych zamierzeniach. Będą drony i ekopatrole


Dziękujemy za przesłanie błędu