Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
09/02/2012 - 14:52

Ołtarz Papieski największą atrakcją Starego Sącza i Lewoczy

W ogłoszonym w maju ubiegłego roku konkursie, turyści, którzy odwiedzili w 2011 roku Stary Sącz i słowacką Lewoczę mieli za zadanie wybrać tę atrakcję, która ich zdaniem zasługuje na opinię najlepszej.

Konkurs został przeprowadzony w ramach kampanii „Stary Sącz i Lewocza – karpackie miasteczka z klimatem”. W szranki stanęły ze sobą takie miejsca jak lewoczański kościół św. Jakuba z najwyższym, gotyckim, drewnianym ołtarzem w na świecie oraz zabytkowy, brukowany Rynek Starego Sącza. Konkurowały ze sobą starosądecka restauracja Staromiejska, z regionalną, cesarsko-królewską kuchnią i wręcz kultowa jadłodajnia w Lewoczy „U 3 Apostołów”. W sumie w konkursie wzięło udział blisko 100 atrakcji turystycznych.

Jury konkursowe miało pełne ręce roboty. Turyści wrzucili do urn, nadesłali drogą pocztową i elektroniczną ponad 3 tysiące kuponów. Po przeliczeniu głosów okazało się, że największą – zdaniem turystów – atrakcją turystyczną jest Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu, w którego skład wchodzi zarówno Dom Pielgrzyma z miejscami noclegowymi jak i Ołtarz Papieski (jedyny na świecie ołtarz, który nie został rozebrany po mszy papieskiej) oraz unikalne muzeum, w którym znaleźć można oryginalne pamiątki po Janie Pawle II. Zwycięska atrakcja otrzyma kampanie reklamową o wartości 10 tys. zł, zrealizowaną w portalu turystycznym GoPlanet.pl.

Jednocześnie jury wybrało osobę, która przesłała najciekawszą opinię o wybranej przez siebie atrakcji. Zwycięzcą został pan Zbigniew Jucha z Rzeszowa, który w taki oto sposób wyraził się o starosądeckim, średniowiecznym Rynku:

„Jest to jedyna znana mi starówka w Polsce, która zachowała klimat dawnego, małego miasteczka, opierając się skutecznie destrukcyjnej modzie na ozdobną, wzorzystą nawierzchnię płyty rynku oraz stawianie fontann i innych gadżetów. Gratuluje wrażliwości i szacunku do tradycji i determinacji” .

Ta opinia szczególnie przypadła nam do gustu, ponieważ dokładnie takie pobudki przyświecały nam, gdy w roku 2006 rozpoczęliśmy projekt rewitalizacji starosądeckiego Rynku – uzasadnia wybór burmistrz Jacek Lelek, jeden z jurorów konkursu. 

WARTO WIEDZIEĆ:

Stary Sącz i Lewoczę od 1995 roku łączy porozumienie o współpracy miast partnerskich. Wolę współpracy burmistrzowie obydwu miast potwierdzili deklaracją podpisaną w 2003 roku. Na przestrzeni tych lat trwa intensywna kooperacja, przede wszystkim na polu turystyczno-kulturalnym. Każdego roku zespoły artystyczne działające w każdym z miast występują podczas imprez folklorystycznych organizowanych przez partnerów. Rzemieślnicy oraz artyści wystawiają swoje prace podczas organizowanych plenerów i targów sztuki i rzemiosła w Lewoczy i Starym Sączu – m.in. w czasie „Jarmarku Sztuki” i „Dni Mistrza Pawła”. Oba miasta, dwie „perły” (beskidzka i spiska), wiele łączy: podobieństwa historyczne (były często odwiedzane przez średniowiecznych monarchów), cenne zabytki architektury i kultury, a także pamiętne pielgrzymi Jana Pawła II.

Teraz, w ramach realizowanego projektu „Stary Sącz i Lewocza – karpackie miasteczka z klimatem” włodarze miast chcą zachęcić odwiedzających turystów do większej aktywności. Akcja scala w jednym produkcie turystycznym dwa historyczne miasta: Stary Sącz i Lewoczę – wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, oferując turystom unikalne i zróżnicowane atrakcje podczas krótkiego (np. weekendowego) wypadu. Projekt łączy w sobie działania: edukację mieszkańców, wymianę i promocję dobrych wzorców i praktyk, działania inwestycyjne poprawiające estetykę i dostępność turystyczną (oznakowanie, informacja), organizację bliźniaczych imprez kulturowych oraz realizując zintegrowaną kampanię reklamową produktu turystycznego w mediach, a także śmiało sięga po nowe technologie.

(JB)

Inf. travelbrain.pl, fot. Jacek Polakiewicz







Dziękujemy za przesłanie błędu