Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
09/04/2014 - 10:11

Olimpijczyk z II LO. Wielki sukces Jakuba Jurowicza

Uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu trzydniowe zmagania (4-7 kwietnia) w XL Olimpiadzie Historycznej zakończył uzyskując tytuł laureata. Kuba ma już „w kieszeni” indeks na wszystkie kierunki studiów, które wymagają egzaminu maturalnego z historii oraz zwolniony jest z matury z tego przedmiotu, uzyskując 100 proc. punktów.

Etap centralny XL Olimpiady Historycznej odbył się w gdańskim Dworze Prawdzica. Wzięło w nim udział 120 najlepszych historyków ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski (w tym 24 z Małopolski). Ogólnopolska Olimpiada Historyczna to przedmiotowa olimpiada organizowana od 1974 roku przez Polskie Towarzystwo Historyczne przy finansowym wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Składa się z trzech etapów: szkolnego, okręgowego i centralnego, w których uczniowie prezentują swoją wiedzę w formie pisemnej i ustnej. W etapie centralnym dodatkowo analizują źródła historyczne.
Jakub Jurowicz we wszystkich etapach wykazał się niezwykłą wiedzą i wspaniałymi umiejętnościami, co pozwoliło mu uzyskać tytuł Laureata Olimpiady Historycznej. Wiąże się to ze zwolnieniem z matury z historii (otrzyma z tego przedmiotu wynik 100 % na poziomie rozszerzonym), oraz preferencyjnymi warunkami podczas naboru na studia wyższe związane z powyższym przedmiotem – mówi Krzysztof Siemion, opiekun dydaktyczny i nauczyciele historii Jakuba Jurowicza.
Zadanie Kuby polegało na napisaniu pracy pisemnej na temat związany z epoką nowożytną, którą wybrał jako swoją specjalność. Tegoroczny temat to „Budowa pierwszych imperiów kolonialnych od XVI do końca XVIII wieku”. Kolejnym wyzwaniem była analiza źródła historycznego. Celem olimpijczyka było określenie drogą dedukcji nazwy, miejsca i czasu powstania tekstu źródłowego oraz odpowiedzenie na dotyczące go pytania. Analizowany fragment okazał się częścią „Ugody hadziackiej” z 1658 roku. Ostatnim wyzwaniem była odpowiedź ustna przed komisją złożoną z pracowników naukowych polskich uczelni.
Każdy uczestnik losował dwa pytania z epoki, którą wybrał, a trzecie dotyczyło jednej z 8 przeczytanych przez niego lektur. W tej części eliminacji należało scharakteryzować czas panowania w naszym kraju dynastii saskiej, opisać wojny religijne z XVI i XVII wieku oraz przedstawić reformy Stanisława Augusta Poniatowskiego – wyjaśnia Jakub Jurowicz.
Jak mówi sam laureat, jego sukces nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie nauczycieli. W przygotowaniu merytorycznym pomagali mu głównie dr Maria Kruczek i mgr Krzysztof Siemion. Należy też wspomnieć, że szkoła, do której uczęszcza młody olimpijczyk od wielu lat słynie ze znakomitego poziomu nauczania historii, a jej uczniowie niejednokrotnie zajmowali czołowe miejsca w Olimpiadzie Historycznej.

(JB)
Fot. archiwum Jakuba Jurowicza







Dziękujemy za przesłanie błędu