Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
06/07/2012 - 20:37

Odznaczenia dla profesorów. Promocja „Rocznika Sądeckiego”

Siedmiu profesorów, wieloletnich współpracowników „Rocznika Sądeckiego”, otrzymało Tarczę Herbową Miasta Nowego Sącza, podczas promocji 40. tomu Rocznika w Ratuszu.
Odznaczenia, przyznane w maju tego roku przez Radę Miasta odebrali: Feliks Kiryk, Bolesław Faron, Julian Dybiec, Tadeusz Aleksander, Franciszek Leśniak, Jan Lach i Józef Hampla. Ich zasługi dla Rocznika i Nowego Sącza przypomniał przewodniczący rady Jerzy Wituszyński.
W imieniu wyróżnionych głos zabrał prof. Feliks Kiryk, przewodniczący Komitetu Redakcyjnego „Rocznika Sądeckiego" od 20 lat, kreśląc historię wydawnictwa, którego I tom ukazał się w 1939 roku, II tom, powojenny został skonfiskowany przez UB, a systematycznie zaczął się ukazywał dopiero po Październiku 1956, żeby złapać drugi oddech w 1992 roku, od kiedy Rocznik ukazuje się z chwalebną systematycznością.
Prof. Kiryk podkreślił rolę mecenatu władz miasta w tym dziele, nie szczędząc pochwał kolejnym prezydentom miasta, od Jerzego Gwiżdża po Ryszarda Nowaka. – Przy takiej okazji nie możemy zapomnieć o ludziach, którzy już odeszli, a położyli wielkie zasługi dla Rocznika, przede wszystkimi o Mieczysławie Smoleniu, wieloletnim sekretarzu redakcji Rocznika i profesorze Stanisławie Płazie – mówił prof. Kiryk. Znakomity mediewista zarekomendował także pracę Leszka Migrały pt. „Ulica Jagiellońska, ludzie i zabudowania” wydaną w ramach „Biblioteki Rocznika Sądeckiego”. „Wywołany do tablicy” Migrała w krótkim, acz ciekawym wystąpieniu powiedział, że obecna zabudowa ulicy Jagiellońskiej powstała pod koniec XIX wieku i na początku XX. – Najpierw budowali kamienice przy reprezentacyjnej ulicy miasta zamożni Polacy i potomkowie kolonistów niemieckich, najokazalsze budynki z początku zeszłego wieku zawdzięczany kapitałowi żydowskiemu – powiedział autor monografii.
Miłym akcentem uroczystości było wręczenie przez prezydenta Nowaka pachnącego farbą drukarską „Rocznika Sądeckiego” potomkom bohaterów artykułów i rozpraw naukowych, zamieszczonych w wydawnictwie, m.in. córek zmarłego przed dwoma laty dra Jana Słowikowskiego, zasłużonego w akcji uwolnienia Jana Karskiego z rąk gestapo, któremu poświęcony jest główny artykuł 40. tom Rocznika, autorstwa Jerzego Leśniaka (wczesniej red. Leśniak kimbył bohater jego tesktu). W tym gronie znalazł się również Andrzej Mączyński, syn dra Tadeusza Mączyńskiego, przedwojennego twórcy „Rocznika Sądeckiego”, i Wojciech Golachowski, syn prof. Kazimierza Golachowskiego, któremu zawdzięczany reaktywację Rocznika w 1956 roku. Książkę otrzymała także trójka finalistów tegorocznej edycji konkursu historycznego o ziemi sądeckiej: Jan Piotrowski (SP w Jezuickim Centrum Kształcenia), Angelika Wędrychowska (Gimnazjum w Korzennej) i Iwona Król (LO w Starym Sączu).
Na koniec Tadeusz Żygłowicz, były komandor Yacht Clubu PTTK w Znamirowicach, wręczył prezydentowi Nowakowi grot maszt proporca Ligii Morskiej z 1934 roku, na dowód tradycji morskich Sądeczan.
Spotkanie w Ratuszu zakończył recital Marioli Szczypuły i Tomasza Wolaka. Wykonali wiązankę piosenek krakowskich, wywołując aplauz publiczności, która szczelnie zapełnila sale obrad im. St. Małachowskiego. 

                                                                                                               ***
W sobotę (7 lipca, godz. 18) w MCK „Sokół” odbędzie się spotkanie Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej, któremu przewodniczy b. premier i marszałek Sejmu RP, pochodzący z Przetakówki Józef Oleksy. Spotkanie poprowadzą: Leszek Mazan i Mieczysław Czuma. Gwoździem programu będzie promocja najnowszej książki Jerzego Leśniaka pt. „101 Sądeczan”, zawierającej biogramy wybitnych Sądeczan od św. Świerada i Wacława II Czeskiego po… Andrzeja Danka i Ryszarda Nowaka. Suplement książki zawiera poczet Honorowych obywateli Nowego Sącza, od autonomii galicyjskiej do współczesności.
(s), fot. własne







Dziękujemy za przesłanie błędu