Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
31/08/2020 - 16:05

Od wtorku w Nowym Sączu będą jeździły autobusy z żółtą tabliczką. O co chodzi?

Jutro w szkołach rozlegnie się pierwszy dzwonek. Dzieci i młodzież po kilku miesiącach nauki on-line zaczną się uczyć stacjonarnie. W Nowym Sączu zaczną też jeździć autobusy miejskie w dużym stopniu dedykowane nowosądeckim uczniom, którzy dojeżdżają do szkoły miejską komunikacją. Czym te autobusy będą się wyróżniały? Będą posiadały żółtą tabliczkę z napisem: „preferowany przejazd dzieci szkolnych”.

Przypomnijmy, że Nowy Sącz nadal objęty jest czerwoną strefą, a w związku z tym obowiązują w mieście zaostrzone rygory epidemiologiczne i sanitarne. Jednym z takich rygorów jest chociażby to, że w autobusach komunikacji miejskiej musi podróżować mniej pasażerów niż pojazd może zabrać.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem z 8 sierpnia w strefach czerwonych zapełniona może być tylko połowa miejsc siedzących lub 30 procent miejsc siedzących i stojących.

W związku z tym, że dzieci i młodzież wracają do szkół ze strony prezydenta miasta padła propozycja, aby wprowadzić kursy autobusów, które byłyby w dużym stopniu dedykowane nowosądeckim uczniom.

Co to oznacza?

Oczywiście inni pasażerowie będą mogli podróżować w takim autobusie, ale większość powinni stanowić uczniowie jadący do szkoły lub wracający z niej.

Jerzy Leszczyński, prezes spółki MPK, która odpowiada za organizację komunikacji autobusowej na terenie miasta wyjaśnia, że dotyczyć to będzie tych autobusów jeżdżących na najbardziej uczęszczanych w mieście liniach - 7 i 23.

- Wzorem amerykańskich school busów, przewożących dzieci do szkół nasze autobusy będą posiadały tablicę umieszczoną na przedniej szybie pojazdu z napisem: „preferowany przejazd dzieci szkolnych” – mówi Jerzy Leszczyński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu. - W przypadku takich kursów, jakaś cześć pojazdu zarezerwowana by była właśnie dla młodzieży tak, aby uczniowie mogli bez trudu dotrzeć do szkoły.

Prezes MPK zapewnia, że spółka jest przygotowana na to, aby zapewnić młodzieży bezpieczny dojazd do szkoły.

- Będziemy monitorowali sytuacje na bieżąco – dodaje szef MPK. – Jeśli takich preferowanych autobusów będzie za mało to będziemy je dodawać.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. MPK w Nowym SączuDziękujemy za przesłanie błędu