Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lutego. Imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty
23/01/2023 - 17:00

Od stycznia 2023 roku wyższe dotacje na zakup pomp ciepła i fotowoltaikę

Liczba sprzedanych w Polsce rocznie pomp ciepła do ogrzewania budynków przekroczyła liczbę sprzedanych kotłów węglowych.

Pompa ciepła to urządzenie służące do ogrzewania budynków, w przypadku budynków mieszkalnych realizuje funkcję ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Od stycznia 2023 roku obowiązują nowe, korzystniejsze warunki dofinansowań na wymianę źródeł ogrzewania w programie Czyste Powietrze. Dotacja na zakup energooszczędnej pompy ciepła  zwiększa się z 13 500 zł do 19 400 zł w podstawowym poziomie dofinansowania, a dla osób o niższych dochodach dotacja wyniesie do 35 200 zł i do 100 procent kosztów kwalifikowalnych.

Dodatkowo istnieje możliwość złożenia wniosku razem z fotowoltaiką. W tym przypadku dotacja na fotowoltaikę wyniesie od 6000 zł do 15 000 zł w zależności od progu dochodowego. Z kolejnych korzystnych zmian w programie dofinansowań zwiększył się maksymalny próg rocznych dochodów, co oznacza, że więcej osób może skorzystać z dofinansowania. Więcej informacji o dotacjach na fotowoltaikę i pompy ciepła w programie Czyste Powietrze można uzyskać w biurze SOLSUM pod adresem Świniarsko 821 lub na stronie internetowej: https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze

Z czego składa się instalacja pompy ciepła?

Jednostka zewnętrzna montowana poza budynkiem:

Jednostka wewnętrzna wraz z zasobnikiem cwu, buforem i sterowaniem w kotłowni przykład na poniższym zdjęciu:

Zasada działania pompy ciepła wyjaśniona jest w filmie - KLIKNIJ TUTAJ, aby obejrzeć.

Przy pracy pompy ciepła nie występuje proces spalania, zatem jest to źródło zeroemisyjne oraz nie wymaga dodatkowego odprowadzania spalin i systemu kominowego. Zasilanie pompy to prąd, więc nie ma konieczności wykonywania dodatkowych przyłączy, jak w przypadku kotłów gazowych ani pozyskiwania dodatkowych pozwoleń.

Czym się różni pompa ciepła od ogrzewania elektrycznego?     

Przede wszystkim znacznie wyższą sprawnością: Kocioł elektryczny, indukcyjny, elektrodowy, grzałka elektryczna, maty grzewcze mają sprawność rzędu 95-98 procent czyli każda pobrana 1 kWh (kilowatogodzina) prądu = 0,95 kWh wyprodukowanego ciepła. Klasa efektywności energetycznej G.

Pompa ciepła: każda pobrana 1 kWh prądu = 3,5 kWh wyprodukowanego ciepła (SCOP 3,5 - średnioroczna sprawność). Klasa efektywności energetycznej A++, w ofercie SOLSUM dostępne już klasy A+++.

Przykład etykiety energetycznej pompy ciepła:

Pompa ciepła typu powietrze woda to najmniej dodatkowych wymogów i pozwoleń. Lista inwestycji przy wyborze różnych systemów grzewczych:

 

Obecna cena gazu dla gospodarstw domowych jest sztucznie obniżona kosztem kilkudziesięciu mld zł jako mrożenie cen energii. Gaz do ogrzewania budynków w porównaniu do pomp ciepła stał się nieopłacalny - mamy aktualne wyliczenia:

Jeszcze przed tymi podwyżkami eksploatacja pompy ciepła była wyraźnie tańsza niż ogrzewanie gazowe. Po podwyżkach cen pompa ciepła w porównaniu do kotła gazowego będzie o kolejne kilkadziesiąt procent tańsza.

Przykład rzeczywistych kosztów i dofinansowań:

 • Dom 196m2, grzejniki, rodzina 4 osobowa, do tej pory ogrzewany kotłem węglowym, wymiana kotła na pompę ciepła klasy A+++, dochód roczny wnioskodawcy nie przekracza 135 000 złotych. 
 • Koszt zakupu pompy ciepła wraz z modernizacją kotłowni i kompletnym montażem to wydatek na poziomie 45 - 49 tysięcy złotych
 • Dotacja z programu "Czyste powietrze" w podstawowym poziomie + ulga PIT = 22 800 zł
 • Koszt wymiany źródła ogrzewania na pompę ciepła wyniesie po dotacji: 24 700 zł (dla osób o niższych dochodach cena będzie jeszcze o kilka tysięcy zł niższa)
 • Dodatkowo instalacja fotowoltaika na potrzeby pracy pompy ciepła, cena po dotacji i uldze PIT = 14 600 zł.
 • Łączna dotacja na pompę ciepła i fotowoltaikę w tym przypadku = 31 200 zł
 • Dla porównania kocioł gazowy wraz z modernizacją kotłowni i montażem wyniesie po dotacji z programu Czyste powietrze to wydatek średnio od kilkunastu do ponad dwudziestu tysięcy złotych. 

Koszt ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej po montażu pompy ciepła: rzeczywiste zużycie dla pompy ciepła A+++ (montaż przez SOLSUM w powiecie nowosądeckim z opomiarowanej pompy ciepła, która zużyła przez rok 4553kWh energii elektrycznej, a wyprodukowała 15 569kWh (przy COP 3,2) energii cieplnej), czyli dzięki instalacji fotowoltaicznej koszt roczny ogrzewania wyniesie w tym przypadku zaledwie kilkaset zł.

Roczna oszczędność przy pompie ciepła z fotowoltaiką to średnio 8-10 tys. zł, co pokazuje, że instalacja pompy ciepła z fotowoltaiką z dofinansowaniami zwrócą się w ciągu 3-4 lat a np. kocioł na pellet czy kocioł gazowy nie zwrócą się nigdy.

Dla mniej zarabiających dotacja na pompę ciepła nawet do 100 procent kosztów kwalifikowalnych, maksymalna dotacja razem z termomodernizacją budynku to 136 000 zł:

Czy pompa ciepła sprawdzi się również do ogrzewania firm?

Na wzrosty cen gazu, prądu nie mamy wpływu. Mamy natomiast wpływ na wybór źródła ogrzewania czy generowania prądu, zatem zmieniając gaz na pompę ciepła i dodatkowo montując fotowoltaikę można obniżyć rachunki za prąd o 80- 90 procent, zwiększyć konkurencyjność firmy, a także przyczynić się do poprawy jakości powietrza.

Przykładem takiej w pełni ekologicznej firmy jest np. sądecka firma SOLSUM, gdzie pompa ciepła zapewnia ogrzewanie i chłodzenie budynku, na dachu zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna. Rocznie rachunek za prąd, ogrzewanie, klimatyzację, ciepłą wodę użytkową wynosi niecałe 1000zł! Bez fotowoltaiki i pompy ciepła rachunek za ogrzewanie, chłodzenie, klimatyzację i prąd wyniósłby około 75 000 zł rocznie wg. taryf na 2023 rok, więc okres zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę i pompy ciepła to poniżej 3 lat.

To pokazuje, że odnawialne źródła energii to prawdziwe oszczędności. Dodatkowo obiekt posiada magazyn energii, więc nawet w przypadku awarii sieci korzysta z własnego zasilania. Fotowoltaikę i pompy ciepła SOLSUM zakłada już od 10 lat w całej Polsce dla domów i firm, więc przy obecnej sytuacji na szczęście jest alternatywa, aby odzyskać kontrolę nad rachunkami za energię.

Jaka jest żywotność pompy ciepła?

Żywotność dobrej klasy pompy ciepła to ponad 100 000 godzin pracy sprężarki, czyli w warunkach polskich odpowiada to kilkunastoletniej pracy pompy ciepła. Pompa ciepła z oferty Solsum również objęta jest 7 letnią gwarancją.

Zamień rachunek za prąd/ogrzewanie na ratę kredytu, a po kilku latach nie będzie ani rachunku ani raty kredytu. Zostanie za to działająca pompa ciepła i/lub instalacja fotowoltaiczna.

Jest także możliwość skorzystania z preferencyjnej pożyczki, której całkowity koszt to 56 zł miesięcznie na każde 10 000 zł rocznie na uproszczonych zasadach.

Zalety rozwiązania i najważniejsze funkcjonalności pomp ciepła z oferty SOLSUM:

 • Pompa ciepła o klasie A+++ to przede wszystkim niskie koszty eksploatacyjne
 • Bezobsługowość
 • Pomoc w dofinansowaniach
 • Szybki montaż
 • Serwis na miejscu
 • Autoryzacja producenta do montażu pomp ciepła
 • Ponad 10 lat doświadczenia w montażu pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych
 • 7 lat gwarancji
 • Wydajne ogrzewanie dla budynków nowobudowanych oraz modernizowanych
 • Sterowanie zdalne z poziomu smartfona lub z termostatu bezprzewodowego
 • Gwarantowana praca do -28oC lub -25oC w zależności od modelu
 • Brak konieczności drugiego źródła ciepła
 • Zero smogu
 • Brak ryzyka zatrucia czadem, gazem, wybuchu, z uwagi na brak procesu spalania

Czy pompa ciepła poradzi sobie zimą w polskich warunkach?

W ofercie SOLSUM znajdują się jedynie rozwiązania o najlepszych dostępnych parametrach w klasie energetycznej A++ lub A+++ w technologii inwerterowej. W takim przypadku nie ma konieczności posiadania drugiego źródła ciepła i pompa ciepła może działać jako jedyne źródło ogrzewania. Nasze pompy mają gwarancję pracy do -28 stopni Celsjusza lub do -25 stopni Celsjusza w zależności od modelu.

Różnica pomiędzy producentami to nawet 30-40 procent spadku sprawności. Dla przykładu pompa o mocy nominalnej 10kw jednego producenta przy -10 stopni Celsjusza będzie miała dalej 10kW mocy grzewczej, a pompa ciepła innego producenta przy tej samej temperaturze już tylko 6,5 kW mocy grzewczej. Dlatego do tego samego budynku moc pompy będzie różna w zależności od modelu i producenta, ponieważ mają inną charakterystykę pracy. Kierowanie się przy wyborze najniższą ceną pompy ciepła zazwyczaj oznacza niższą sprawność i większe zużycie prądu. 

Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda są  wyposażone w tzw. technikę inwerterową, która umożliwia jak najdokładniejsze dopasowanie ich mocy. Regulacja sprężarki odbywa się zasadniczo bezstopniowo. Z jednej strony wpływa to na pobór mocy przez sprężarkę, a z drugiej decyduje o mocy grzewczej całego systemu.

Dotacje dla domów nowo budowanych:

Program Moje ciepło nabór w 2022 roku: beneficjentami programu „Moje Ciepło” będą osoby fizyczne – właściciele lub współwłaściciele (odbiorcy końcowi) nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Dopłaty mają dotyczyć zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym, a przez to program będzie komplementarny wobec programu „Czyste Powietrze”. Formą wsparcia udzielanego przez NFOŚiGW będzie dotacja do 30 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła. Maksymalne dofinansowanie do jednej instalacji wyniesie 7 tys. zł w przypadku pomp powietrze-woda.

Jakie wymogi musi spełniać budynek pod montaż pompy ciepła powietrze-woda?

Pompa ciepła nadaje się do  nowych budynków, a także tych, gdzie planowana jest modernizacja/wymiana źródeł ogrzewania. Pompa ciepła bardzo dobrze współpracuje z podłogówką, ale jeśli mamy już w domu tradycyjne grzejniki to w większości przypadków nie ma konieczności ich wymiany. Jeśli temperatura na zasilaniu na grzejnikach wystarczy 45-55 stopni Celsjusza, to pompa ciepła bez problemu sobie poradzi. Im niższa temperatura wody grzewczej, tym pompa ciepła zużywa mniej prądu.

Dlatego pompa ciepła nie jest zalecana do budynków bez żadnego ocieplenia i takich, gdzie temperatury na zasilaniu grzejników wynoszą stale powyżej ponad 60 stopni Celsjusza z uwagi na duże straty ciepła. W przypadku takich budynków przed wymianą źródła ogrzewania zalecane jest ocieplenie budynku, ewentualnie także wymiana np. starych żeliwnych i mało efektywnych grzejników i dopiero wtedy montaż pompy ciepła - będzie to bardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie.

Więcej o wymaganiach technicznych pomp ciepła: https://solsum.pl/pompa-ciepla-powietrza-gruntowa-jakie-wymagania-dla-inwestora/

Kontakt i zamówienia:

Kontakt telefoniczny: 18 540 91 40, 665 778 500, 793 073 121
Kontakt mailowy: [email protected]

Zapraszamy także do odwiedzin w naszej siedzibie, gdzie można na żywo zobaczyć działającą pompę ciepła i omówić zapotrzebowanie na ciepło i otrzymać wycenę.

Solsum sp. z o.o.
Świniarsko 821
33-395 Chełmiec

KILKNIJ TU, aby znaleźć punkt w mapach Google.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu