Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
23/04/2015 - 09:39

Od dzisiaj ruszają szczepienia ochronne lisów. Bądź ostrożny

W najbliższy piątek (24 kwietnia) rozpocznie się akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących. Szczepionki zostaną zrzucone z samolotów Areoklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej w formie przynęt. Akcja planowana jest na cztery dni. W czasie jej trwania lepiej nie wchodzić na teren lasu i unikać kontaktu ze szczepionką.
Loty będą wykonywane nad całym województwem małopolskim w godzinach 5.30-20.00. Szczepionki będą zrzucane tylko nad terenami leśnymi i rolniczymi.
 
Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu kokosowego, wosku i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

- Zrzuty szczepionki będą dokonywane przez czternaście naszych samolotów - mówi Roman Matyjewicz, dyrektor Areoklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej. - Akcja jest zaplanowana na cztery dni, ale trzeba pamiętać, że każdy dzień niepogody wydłuży ją o kolejny dzień.

Zrzuty szczepionki będą dokonywane w miejscach gdzie wykryto wściekliznę. Będą to okolice Gorlic i tereny powiatu nowosądeckiego, gdzie ostatnio wykryto pięć przypadków wścieklizny.

Jak informuje Mariusz Stein, powiatowy lekarz weterynarii w Nowym Sączu ogniska wścieklizny znajdują się w następujących miejscach w mieście i okolicach: Lipnica Wielka, Dąbrowa, ogródki działkowe na Zabełczu w Nowym Sączu, ul. Biegonicka i ul. Ogrodowa.

Po wyłożeniu przynęt, przez dwa tygodnie nie wolno wypuszczać do lasów psów i kotów bez opieki. Przynęty ze szczepionką są dopuszczone tylko do szczepienia lisów. W przypadku kontaktu zwierząt domowych z przynętami – należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Ludzie nie powinni dotykać przynęt. Te, które są dotknięte przez człowieka są omijane przez lisy.

W okresie wykonywania szczepień i 14 dni po szczepieniu zaleca się nie wchodzić na teren lasu. zachować ostrożność w czasie pobytu na polach, terenach przyleśnych oraz w wąwozach i jarach, nie dotykać, nie podnosić, nie rozłamywać przynęty – zawarta w niej szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu przez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W przypadku kontaktu ze szczepionką należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

(Rob)
Fot. arch.
 






Dziękujemy za przesłanie błędu