Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
20/02/2018 - 07:15

Od 1 marca wyższe rachunki za ciepło dostarczane przez MPEC

Mieszkańcy Nowego oraz Starego Sącza, których domy podłączone są do miejskiej sieci ciepłowniczej z pewnością nie będą zadowoleni. Od 1 marca br., niestety będą płacić wyższe rachunki za ogrzewanie mieszkań i budynków.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu za kilka dni wprowadzi nową taryfę z wyższymi cenami za energię. Prezes miejskiej spółki Piotr Polek jeszcze pod koniec ubiegłego roku zapowiadał podwyżkę cen ciepła i zakładał, że będzie to przedział między sześć, a siedem procent.

Dzisiaj, na kilka dni przed wzrostem opłat wiadomo już jak duża będzie podwyżka.

- Ceny za ciepło wzrosną średnio o 3,8 proc. – informuje Piotr Polek, prezes MPEC w Nowym Sączu. – Podwyżka, która wejdzie w życie od 1 marca br. spowodowana jest głównie wzrostem cen węgla o 20 proc. To właśnie cena tego opału w dużym stopniu kształtuje opłaty za ogrzewanie. 

Zobacz także: Nowy Sącz/MPEC: Taryfy za ogrzewanie pójdą ostro w górę! Kiedy poczujemy to w portfelach?

Węgiel jest podstawowym paliwem, którego używa sądecka spółka. MPEC pali już węglem kupowanym po nowych cenach. Nie dysponuje już niestety starymi zapasami tego paliwa.  

Prezes Polek przyznaje, że podwyżka cen za ciepło obejmie końcówkę trwającego obecnie sezonu grzewczego. Optymistyczne jest to, że uważane za najgorsze miesiące w każdym sezonie, czyli grudzień i styczeń będą liczone jeszcze po starych cenach.

- Do tej pory ceny ciepła były stałe i stabilne. Teraz musieliśmy je podwyższyć. Nie było wyjścia. W moim przekonaniu podwyżka o 3,8 proc. nie jest duża, a mieszkańcy nie odczują jej bardzo drastycznie – dodaje prezes Polek.

O ile więcej mieszkańcy zapłacą za dostarczone ciepło?

Wszystko jest, niestety uzależnione od tego, z jakiej taryfy korzystają. Po części cena ogrzewania zależy również od tego, czy mamy łagodną, czy też srogą zimę. Mroźna zima oznacza większe zużycie ciepła, a to przekłada się na wyższe koszty.

MPEC dostarcza ciepło tylko do części mieszkań i budynków użyteczności publicznej w Nowym Sączu. Jest to obszar 1/3 miasta. Niedawno, dzięki poczynionym przez spółkę inwestycjom do sieci ciepłowniczej podłączony został Newag.

W Starym Sączu z miejskiego ciepła z MPEC korzystają mieszkańcy osiedla Słoneczne.

MPEC w sezonie grzewczym zużywa szacunkowo prawie 23 tys. ton węgla.

[email protected], Fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe