Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
14/09/2018 - 19:35

Oczyszczacze powietrza to broń na smog, bakterie i wirusy. Dar dla szpitala

Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu otrzymał dzisiaj trzydzieści siedem oczyszczaczy powietrza, które zakupiły władze województwa małopolskiego.

Do tej pory do różnych obiektów użyteczności publicznej działających na terenie Małopolski trafiło 1,8 tys. takich urządzeń sfinansowanych ze środków województwa małopolskiego. Teraz  otrzymał je także sądecki szpital. Oczyszczacze będą powstrzymywały niebezpieczne pyły, pleśnie, alergeny, większość bakterii oraz wirusów.

- Jakim powietrzem oddychają sądeczanie, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, chyba każdy mieszkaniec Nowego Sącza wie - mówi Leszek Zegzda, członek Zarządu województwa małopolskiego. - Oczyszczacze powietrza są pewnym środkiem zastępczym, który nie rozwiąże, niestety problemu smogu. Ale coś w tym kierunku trzeba robić. Chcemy przynajmniej zagwarantować, aby dzieci przebywające w sądeckim szpitalu, w szkołach, przedszkolach miały czyste powietrze w pomieszczeniach, w których przebywają. Jest to dopiero początek akcji. Takie oczyszczacze powinny pojawić się we wszystkich szkołach i placówkach użyteczności publicznej. Jest to, jak na razie rozwiązanie tymczasowe, ale dobre.

Leszek Zegzda zachęcał władze samorządowe innych gmin na Sądecczyźnie, aby instalowały w takich obiektach jak przedszkola, żłobki, szkoły wspomniane urządzenia.

Podarowane oczyszczacze powietrza wpłyną na poprawę jakości powietrza w sądeckim szpitalu, a przede wszystkim na to, że pacjenci będą szybciej wracali do zdrowia.

- W imieniu naszych małych pacjentów chciałabym bardzo serdecznie podziękować władzom województwa małopolskiego za tak wspaniały dar - powiedziała lek. med. Małgorzata Łopalewska, kierująca oddziałem pediatrycznym w szpitalu w Nowym Sączu. - Dziękuję za zauważenie potrzeb oddziałów dziecięcych. Cieszę się, że nasi mali pacjenci będą mogli oddychać oczyszczonym powietrzem. W naszym przypadku jest to element nie tylko profilaktyki, ale terapii.

Kierująca oddziałem pediatrycznym doktor Łopalewska podkreśla, że na pediatrię w sądeckim szpitalu trafia dużo małych pacjentów z zaostrzeniami chorób alergicznych i chorób układu oddechowego.

- Jest niezwykle istotne jakim powietrzem mali pacjenci oddychają - dodaje doktor Małgorzata Łopalewska. - Nasz szpital stoi przy ulicy, na której jest bardzo duży ruch samochodów. Powietrze, które wpadnie teraz do sal po otwarciu okna zostanie szybko oczyszczone.

Radości z takiego prezentu nie kryły też mamy maluchów, które obecnie przebywają na oddziale pediatrycznym.

- Jest to świetny pomysł, by montować w szpitalach takie urządzenia - mówi Iwona Obrzut, mama maleńkiej Diany - Jestem  jako rodzic wdzięczna za taki podarunek. W szpitalu  przebywa wielu ludzi chorych, więc warto, aby to powietrze, którym oddychają pacjenci było oczyszczone.

- Pomysł jest naprawdę przedni i podpisuje się pod nim obiema rękami - uważa Dorota Dyrda, mama trzyletniej Zosi. - Nowy Sącz jest usytuowany w kotlinie, więc smog nie jest nam obcy. Mieszkańcy są narażeni na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Akcja bardzo wskazana. Popieram ją w stu procentach.

[email protected], Fot. IM.

Oczyszczacze powietrza dla sądeckiego szpitala
Oczyszczacze powietrza dla sądeckiego szpitala


Dziękujemy za przesłanie błędu