Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
27/04/2015 - 12:21

Ochotnicy z Sądecczyzny wyjadą na szkolenia wojskowe

Już w maju dwadzieścia osób, które zgłosiły się na ochotnika do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu wyjedzie na przeszkolenie wojskowe. Służbę przygotowawczą będą odbywać w Ośrodkach Szkolenia zlokalizowanych na terenie całej Polski. Po jej odbyciu będą mogli się ubiegać się o powołanie do zawodowej służby wojskowej.
Od 2 marca mężczyźni i kobiety, którzy podlegają powszechnemu obowiązkowi obrony mogli ochotniczo zgłaszać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu, aby złożyć akces odnośnie odbycia przeszkolenia wojskowego. Sądeckie WKU odwiedziło w tym celu około sześćdziesięciu osób (kobiet i mężczyzn).

Oferta Ministerstwa Obrony Narodowej skierowana była głównie do osób w wieku 18-50 lat, które nie odbyły służby wojskowej, a chciałyby przejść przeszkolenie wojskowe. Propozycją tą były objęte także osoby w przedziale wiekowym 18- 60 lat, które odbyły służbę wojskową, a teraz mogą zostać przeszkoleni w ramach ćwiczeń żołnierzy rezerwy. Dotyczy to osób z kategorią A.

- Z tych sześćdziesięciu osób, dwadzieścia spełniało warunki do odbycia przeszkolenia wojskowego. Już 5 lub 6 maja stawia się do szkolenia w Centrach Szkolenia - wyjaśnia major Krzysztof Cabała, nieetatowy oficer prasowy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu. - Pozostali z tej grupy będą brani pod uwagę w trakcie realizacji powołania na następny turnus szkoleniowy.

W przypadku powołania kandydata do pełnienia służby przygotowawczej pracodawca jest zobowiązany do udzielenia kandydatowi bezpłatnego urlopu na czas pełnienia służby przygotowawczej, a Siły Zbrojne RP w tym czasie wypłacą mu uposażenie w zamian za utracone zarobki.

- Szkolenie tych osób będzie trwało do czterech miesięcy - mówi major Krzysztof Cabała. - Jedenaście osób będzie się szkolić w Centrum Szkoleń Łączności i Informatyki Zgierzu w następujących specjalnościach: młodszy monter, obsługa radiostacji małej mocy i urządzeń zasilających.
Pozostali odbędą szkolenie w centrach szkolenia w: Dęblinie (Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego), Poznaniu (Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych), Koszalinie(Centrum Szkolenia Sił Powietrznych) i Grudziądzu (Centrum Szkolenia Logistyki).


Po odbyciu służby przygotowawczej otrzymają oni stopień szeregowego i zostaną przeniesieni do rezerwy. Następnie zostanie im zaproponowane podpisanie kontraktów na pełnienie służby w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, a potem zostaną im nadane przydziały kryzysowe. Na mocy podpisanych kontraktów i nadanych przydziałów kryzysowych będą zobligowani do odbycia ćwiczeń rotacyjnych w wymiarze do 30 dni w skali roku. Ostatnim etapem będzie przejście przez nich kwalifikacji do zawodowej służby wojskowej w jednostkach wojskowych, którą sami sobie wybiorą i rozpoczęcie pełnienia zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych zawodowych.

(Rob)
Fot. arch.
 


Dziękujemy za przesłanie błędu