Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
25/03/2021 - 09:15

Obostrzenia w kościołach. Ustalenia ministra zdrowia i sekretarza Episkopatu

Czy to już ostateczna decyzja w sprawie kościołów w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem? Minister zdrowia spotkał się z sekretarzem Episkopatu. Wspólnie wystosowali oświadczenie. - Apelujemy do wszystkich proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach – napisali w dokumencie.

- Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa –oświadczyli po spotkaniu minister zdrowia Adam Niedzielski i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Artur Miziński. Rozmowy zakończyło wydanie wspólnego komunikatu.  

Czytaj też  Czarny scenariusz na Wielkanoc. Godzina policyjna i nie tylko...

Dziś potrzeba nam odpowiedzialności, zarówno tej indywidualnej, jak i zbiorowej. Obok szczepionki jest to nasza najważniejsza broń w walce z epidemią. Dlatego o tę odpowiedzialność apeluje zarówno władza świecka jak i duchowna. Naszą wspólną troską jest dziś ochrona zdrowia i życia wszystkich Polaków, dlatego w takim samym stopniu wszyscy jesteśmy wezwani do zachowania istniejących zasad i obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych – napisano w oświadczeniu, które jest też wezwaniem do wszystkich proboszczów o przestrzeganie obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach.

Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa – czytamy w oświadczeniu.

Minister zdrowia zapowiedział wcześniej, że spotka się w środę z przedstawicielami Kościoła w sprawie zasad bezpieczeństwa przed zbliżającą się Wielkanocą. Pytany o obostrzenia dotyczące świątyń zaznaczył, że chciałby, aby stosowane regulacje dotyczące różnych obiektów, miejsc czy sektorów nie były dyskryminujące.

 - Część osób, między innymi politycy Lewicy apelowali o zamknięcie kościołów. - Wirus nie rozpoznaje, czy ludzie są w kościele, czy w restauracji, wirus nie rozpoznaje, czy ktoś jest wierzący, czy niewierzący, tylko atakuje wszystkich -  cytuje wypowiedź ministra Radio Zet.

Czytaj też Ptasia zaraza pod Gorlicami. Wybili szesnaście tysięcy kur i indyków! 

Przypomnijmy, że wedle aktualnych obostrzeń w kościołach obowiązuje limit wiernych – maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.([email protected]) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu