Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
29/03/2021 - 15:20

"Obecny lockdown jest po prostu porażką". Kolejny apel działaczy Konfederacji

- Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać innych rezultatów - młodzi członkowie Konfederacji po raz kolejny mówią o trudnej sytuacji przedsiębiorców, dla których pomoc państwa jest znikoma. Na swojej piątkowej konferencji zaproponowali 4 rozwiązania dla sądeckich i limanowskich samorządów.

- Obecny lockdown jest po prostu porażką - mówił podczas konferencji Bartłomiej Górka, przedstawiciel Konfederacji i członek Młodych dla Wolności. Działacz przytoczył statystyki, według których wynika, że większość Polaków ma dość gospodarczych ograniczeń. - Siedemdziesiąt procent społeczeństwa popiera otwarcie restauracji, blisko sześćdziesiąt procent popiera otwarcie klubów fitness.

- Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać innych rezultatów, tymczasem minął już rok, a rząd wciąż stosuje te same mechanizmy, które zaprowadziły nas do punktu wyjścia - mówił z kolei Krzysztof Rzońca, prezes regionu małopolskiego Młodych dla Wolności. Wyliczył również, że lockdown, który potrwa do 9 kwietnia przyniesie gospodarce 25 miliardów złotych straty.

Młodzi aktywiści wskazali również, opierając się na danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2020, że stricte na koronawirusa umarło 5102 osoby. Skąd więc 76 tysięcy nadmiarowych zgonów w poprzednim roku? - 29 tysięcy to były zgony spowodowane obecnością koronawirusa. Zatem skąd 45 tysięcy zgonów nadmiarowych? Są to oczywiście zgony spowodowane lockdownem, brakiem dostępu do ochrony zdrowia, brakiem diagnozy chorób neurologicznych - wyliczał Rzońca.

Jak mówił Szymon Śmierciak, przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w sytuacji bez wyjścia, chcąc zarobić na życie otwierają swoje biznesy wbrew obostrzeniom. Aktywiści mają więc cztery propozycje dla sądeckich i limanowskich samorządów, które mogą wspomóc przedsiębiorców w tym trudnym czasie.

Pierwszym rozwiązaniem jest zwolnienie z podatku nieruchomości, gruntów i budynków dla przedsiębiorców, którzy utracili płynność finansową z powodu pandemii. Młodzi aktywiści zaproponowali również zmniejszenie opłaty koncesyjnej na alkohol.

Takie kroki podjął już nowosądecki samorząd. Dzisiaj, 29 marca, nad projektem zwolnienia z koncesji restauratorów będą dyskutować na sesji radni ze Starego Sącza. Czytaj więcej: Stary Sącz zwróci gastronomii pieniądze ze sprzedaży alkoholu. O co chodzi?

Działacze Konfederacji uważają, że samorządy powinny się również zastanowić nad podatkiem leśnym, podatkiem od środków transportowych i podatkiem rolnym, które dodatkowo przysparzają problemów przedsiębiorcom i osobom fizycznym.

Ostatnią propozycją aktywistów jest obniżenie stawki czynszu najemcom, którzy wynajmują budynki i lokale od miast lub gmin, a prowadzą działalność gospodarczą, która jest ograniczona aktualnymi obostrzeniami. ([email protected], fot. Bartłomiej Górka - Facebook)Dziękujemy za przesłanie błędu