Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
29/03/2015 - 08:00

Nowy tomograf w sądeckim szpitalu. Diagnostyka z „najwyższej półki”

W Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu zainstalowano nowy tomograf komputerowy, jeden z najnowocześniejszych w kraju. Pierwsi pacjenci mają być diagnozowani za pomocą wspomnianego urządzenia po Świętach Wielkanocnych.
Nowy tomograf GE Healthcare (Revolution GSI – 64 rzędowy, 128 warstwowy) jest, jak przyznaje dyrektor sądeckiego szpitala Artur Puszko, „maybachem” w swojej klasie. Zastąpił on aparat innej firmy, którzy był bardzo intensywnie eksploatowany przez osiem ostatnich lat

– Elektronika jest niezwykle prężnie rozwijającą się dziedziną nauki. Co roku wchodzą na rynek coraz to bardziej nowoczesne urządzenia. Była najwyższa pora, aby go wymienić. Poprzedni aparat został zdemontowany - mówi Puszko. – Urządzenie, w którym niedawno wymieniliśmy lampę, działa. Zamierzamy je sprzedać. Są chętni kupcy. Pierwszy tomograf Philipsa (zainstalowany w 1995 roku), który funkcjonował w naszym szpitalu był aparatem kilkurzędowym, a obecny, który przygotowywany jest właśnie do uruchomienia, dzieli gigantyczna, technologiczna przepaść.

Nowy tomograf jest sprzętem z najwyższej „półki”. W Polsce działają cztery takie aparaty. Jeszcze jeden szpital posiada identyczny, jak sądecki, tomograf, a dwa inne ośrodki dysponują takimi, ale o lepszych parametrach.

Urządzenie zostało zakupione dzięki m.in. funduszom, jakie dyrekcji sądeckiego szpitala udało się pozyskać w Ministerstwie Zdrowia. Środki pochodzą z narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych realizowanego przez ten resort. Ministerstwo sfinansowało zakup aparatu w 85 proc. Resztę stanowi wkład własny szpitala, o który szef sądeckiej placówki, zabiega u marszałka województwa małopolskiego. Jeśli z tego źródła nie uda się pozyskać pieniędzy na zagwarantowanie wkładu własnego, to dyrektor ma przygotowany wariant awaryjny. Dyrektor Puszko ma nadzieję, że pochodzić one będą ze sprzedaży zdemontowanego aparatu

- Nowe urządzenie świetnie zda egzamin m.in. w diagnostyce chorób onkologicznych – podkreśla szef sądeckiej lecznicy.

Tomograf przechodzi obecnie próbny rozruch.

- Jest to sprzęt, dzięki któremu można wykonać każdy rodzaj badania związanego z tomografią komputerową, począwszy od badań prostych w skanowaniu spiralnym, a skończywszy na rekonstrukcjach trójwymiarowych, badaniach wirtualnych i analizach spektralnych – wyjaśnia lek. med. Stefan Gancarczyk, koordynator Działu Diagnostyki Obrazowej sądeckiego szpitala. - Jest to tomograf spektralny, wieloenergetyczny z możliwością indywidualnego dobrania dawki promieniowania. Urządzenie to oszczędza promieniowanie rentgenowskie w czasie badania i dlatego jest polecany m.in. w diagnostyce dzieci, diagnostyce onkologicznej. Aparat posiada także bardzo bogate oprogramowanie m.in. do diagnostyki kardiologicznej. Posiada możliwości obrazowania wewnątrznaczyniowego, wewnątrzjelitowego i dróg oddechowych, a także możliwości wirtualnej bronchoskopii, kolonoskopii oraz wirtualnych badań naczyniowych.

Z tomografem GE będzie także współpracowała strzykawka automatyczna, którą posiada niewiele szpitali w Polsce. Jest to urządzenie służące do podawania pacjentowi kontrastu.

- Urządzenie to jest bardzo bezpieczne dla pacjenta – przyznaje Gancarczyk. – Posiada także możliwości dawkowania, filtrowania i utrzymywania temperatury podawanego kontrastu. Strzykawka ma własne zasilanie.

W pracowni tomografii komputerowej wykonywanych jest dziennie od 40 do 50 badań tomograficznych. Rocznie jest ich ponad 10 tysięcy.

Lekarzy i personel medyczny (techników i pielęgniarki), którzy będą obsługiwać tomograf, czekają jeszcze szkolenia.

Pierwszy etap szkoleń rozpocznie się w nadchodzącym tygodniu w pracowni tomografii komputerowej. Będzie on prowadzony na koszt producenta aparatu. Kolejne szkolenie zaplanowano za trzy miesiące

W szpitalu funkcjonuje także drugi tomograf szesnastorzędowy, który pracuje w sądeckim Centrum Onkologii i w głównej mierze jest wykorzystywany do diagnostyki chorób nowotworowych. W okresie zmiany tomografów to właśnie z wykorzystaniem tego urządzenia są diagnozowani pacjenci, którzy muszą przejść takie badanie.

Niewykluczone, że sądecki szpital będzie mieć trzeci tomograf. Dyrektor Puszko usilnie zabiega o to. Myśli bowiem o uruchomieniu w Centrum Onkologii brachyterapii (jest to forma radioterapii). Fundusze na ten cel można pozyskać z programów norweskich.

Warto wiedzieć

Nowy tomograf kosztował ponad 3 mln. złotych, z czego środki własne wynoszą ponad 557 tys. złotych.

(MIGA)
Fot. (MIGA)







Dziękujemy za przesłanie błędu