Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
20/12/2018 - 18:50

Nowy Sącz: Zmiany w spółce STBS. Kto nowym prezesem i wiceprezesem?

W kolejnej miejskiej spółce nastąpiły dzisiaj kluczowe zmiany. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal Sądeczanin.info dzisiaj odwołany został dotychczasowy prezes Sądeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Maciej Kurp. Na jego miejsce nowa Rada Nadzorcza powołała Jacka Żelasko. Rada zmieniła także wiceprezesa spółki. Odwołanego Krzysztofa Żyłkę zastąpił Bogdan Irzyk, przedsiębiorca.

Kilka dni temu pisaliśmy, że nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Prezydent Ludomir Handzel pytany przez dziennikarzy, czy należy się spodziewać kolejnych zmian w spółkach miejskich, w tym w ich zarządach, nie ukrywał, że władze miasta analizują sytuację we spółkach miejskich.

Na pierwszy ogień poszła właśnie SARR. Dwunastego grudnia odwołano jej dotychczasowego prezesa i powołano nowego.

Nieoficjalnie wiemy, że dzisiaj nowa Rada Nadzorcza STBS odwołała też funkcji prezesa Macieja Kurpa i powołała nowego.

Wiceprezydent  Nowego Sącza Artur Bochenek potwierdził Sądeczaninowi.info, że Rada Nadzorcza STBS wybrała nowego prezesa spółki. Został nim Jacek Zelasko, wiceprezes Stowarzyszenia Koalicja Nowosądecka. Jest on jednym z najbliższych współpracowników Ludomira Handzla. To na jego barkach spoczywało przygotowanie i prowadzenie kampanii wyborczej obecnego prezydenta.

Od tego roku Jacek Żelasko jest p.o. kierownika ZAB nr 1 Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W związku z wyborem go na prezesa STBS będzie musiał zrezygnować z tej funkcji. Od 2011 roku był też pełnomocnikiem Zarządu spółdzielni ds. bezpieczeństwa. Wcześniej pracował w kilku spółkach prawa handlowego piastując funkcję prezesa, albo członka zarządu. Jacek Żelasko jest jeszcze wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Zespołu Regionalnego Lachy, ale już złożył rezygnację z tej funkcji.

- Rozpoczynamy od audytu w spółce - powiedział Sądeczaninowi.info Jacek Żelasko, nowy prezes STBS. - Musimy poznać kondycję spółki i jak najszybciej przygotować budżet na 2019 rok

W skład nowej trzyosobowej Rady Nadzorczej STBS wchodzą: Tomasz Łaś, Jan Kupczyk i Zbigniew Okoń.

Miasto w spółce STBS ma sto procent udziałów. Odwołany prezes Maciej Kurp od 2012 roku był wiceprezesem tej spółki, a od 2014  roku kierował spółką.

Mimo kilkukrotnych prób nie udało się nam skontaktować z odwołanym prezesem STBS Maciejem Kurpem.

Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ma w swoich zasobach około 1000 mieszkań, którymi zarządza oraz kilkudziesięcioma wspólnotami.

Jednym z celów działalności STBS jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych sądeczan, którzy między innymi nie chcą angażować dużych środków finansowych lub zaciągać wieloletnich kredytów. Jednak kluczowym celem jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu. Spółka zarządza budynkami mieszkalnymi i niemieszkalnymi, wynajmuje lokale niemieszkalne, zajmuje się także remontami i modernizacjami obiektów.

Jak czytamy na stronie spółki po zlikwidowaniu Krajowego Funduszu Mieszkaniowego STBS został krajowym pionierem w zakresie realizacji budownictwa czynszowego społecznego przy współfinansowaniu kredytem komercyjnym. W ten sposób oddano do zasiedlenia w lipcu 2011 roku 144 mieszkania na osiedlu Błonia w Nowym Sączu. W podobnej formule zrealizowana została w latach 2012-14 kolejna inwestycja spółki. Były to trzy budynki wielorodzinne przy ul. Kusocińskiego (132 mieszkania oraz 99 miejsc garażowych). 

i.michalec@sadeczanin.info, Fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021