Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
09/08/2020 - 06:45

Nowy Sącz: zielone światło dla nowego skrzydła hospicjum [WIZUALIZACJE]

Kierownictwo Sądeckiego Hospicjum długo czekało na tę chwilę. Można zaczynać budowę nowego skrzydła przy tym obiekcie. Prace powinny rozpocząć się niebawem. Być może będzie to już w połowie tego miesiąca.

Sądeckie Hospicjum działa od 2012 roku niesie pomoc niesie pomoc chorym w stanie terminalnym, czyli w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Od momentu, kiedy uruchomiono tę placówkę przyjęto w niej 1,7 tysiąca osób.

Wkrótce po uruchomieniu hospicjum okazało się, że zapotrzebowanie na miejsca w tej placówce jest większe niż przypuszczano. Placówka błyskawicznie zapełniła się chorymi. Tak jest i teraz. Praktycznie wszystkie łóżka są zajęte.

Czytaj także: Nowy Sącz: hospicjum pęka w szwach. Konieczna jest rozbudowa [WIZUALIZACJA]

Budynek przy ul. Nawojowskiej zrobił się za ciasny. Dlatego  zapadła decyzja o budowie przy nim nowego skrzydła.

W tym miesiącu kierownictwo Sądeckiego Hospicjum uzyskało pozwolenie na budowę nowego skrzydła. Ono już się uprawomocniło. Kierownictwo placówki ogłosiło już zapytanie ofertowe i czeka na to, aby zgłosił się wykonawca, który podejmie się tego zadania.

Nowe skrzydło hospicjum będzie budowane na działce, którą w 2018 roku przekazał Towarzystwu Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum poprzedni prezydent Nowego Sącza.

- W nowym skrzydle będzie funkcjonował oddział hospicyjny – mówi Mieczysław Kaczwiński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum w Nowym Sączu. - Ponadto będzie tam także kilka łóżek dla pacjentów, którzy będą przyjmowani w ramach tzw. opieki wyręczającej.

W sumie w nowej części będzie 28 miejsc, w tym cztery na realizowanie tzw. Opieki wyręczającej.

Do hospicjum trafiają pacjenci cierpiący na różne dolegliwości, między innymi będący w terminalnej, zaawansowanej fazie choroby nowotworowej. Wymagają oni wtedy całodobowej opieki medycznej, podawania silnych leków przeciwbólowych. Niejednokrotnie dla bliskich opiekujących się takim chorym, znajdującym się w bardzo zaawansowanym stadium choroby zapewnienie całodobowej opieki jest ponad siły.

Kompleksową opiekę będą miały zapewnione także osoby, których rodziny będą chciały przez kilka dni odpocząć, albo gdzieś wyjechać.

Czytaj także: Rozmowa dnia: w Sądeckim Hospicjum robi się ciasno. Konieczna rozbudowa

– Będzie tam też nowa kaplica, ewentualnie sala fizjoterapii, która będzie służyła mieszkańcom hospicjum. Chcemy się także otworzyć na mieszkańców Nowego Sącza. Nowe skrzydło będzie częściowo niezależne od istniejącego budynku.

Nowe skrzydło będzie budynkiem energooszczędnym i funkcjonalnym. Będzie wyposażone w panele słoneczne. Projektant przewidział również ogród zimowy.

Inwestycja, jak się szacuje pochłonie około 4 mln złotych. Kierownictwo placówki zapewnia, że rozbudowa hospicjum będzie realizowana z własnych pieniędzy. Środki na to zadanie gromadzone są od kilku lat. Między innymi z dorocznej zbiórki „Pola Nadziei” i „Ziarnko Gorczycy”, a także z darowizn, które przekazywane są na rzecz sądeckiego hospicjum, jak również od sponsorów. Są to także datki z 1 proc.

- Nie ukrywam, że rozmawiamy również z różnymi podmiotami na temat współfinansowania tej  inwestycji – dodaje Mieczysław Kaczwiński.

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum ma nadzieję, że w połowie tego miesiąca wykonawca, który wybuduje nowe skrzydło będzie już wyłoniony. To nowe skrzydło hospicjum jest bardzo potrzebne.

- W dobie pandemii koronawirusa obsewujemy, niestety większe zapotrzebowanie na pobyt w sądeckim hospicjum – przyznaje szef tej placówki.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM., wizualizacja Sądeckie Hospicjum.Dziękujemy za przesłanie błędu