Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
07/10/2019 - 19:50

Nowy Sącz: wparcie poseł Anny Paluch. Trzy miliony złotych dla MPEC [FLIM]

Trzy miliony złotych, w formie kolejnego dofinansowania otrzymało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu. Są to dodatkowe pieniądze, które spółka dostała na dwa kluczowe projekty, które będą realizowane w najbliższym czasie. Było to możliwe dzięki wsparciu poseł Anny Paluch, wiceprzewodniczącej sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa.

Dzisiaj, w siedzibie MPEC wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski i prezes sądeckiej spółki Paweł Kupczak podpisali stosowne dokumenty, potwierdzające zwiększenie dofinansowania. W gronie zaproszonych gości, którzy pojawili się w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej nie mogło zabraknąć poseł Anny Paluch. Prezes Kupczak witając przybyłych, podkreślił, że pani poseł bardzo wspiera działania miejskiej spółki w pozyskiwaniu dodatkowych środków.

- To jest radosny dzień – rozpoczęła poseł Anna Paluch. – Bardzo się cieszę, że spotykamy się w tym gronie, bo okazja jest szczególna – zaznaczyła. - Dzisiaj zostanie podpisana umowa, która stanowi istotne wsparcie dla Nowego Sącza w rozwijaniu takich projektów, które zapewnią mieszkańcom miasta i kotliny sądeckiej czystsze powietrze. To niezwykle kluczowa rzecz, aby rząd miał partnerów realizacji tych zadań, które wdraża bardzo konsekwentnie od początku tej kadencji.

Poseł Anna Paluch podkreśliła, że należy się także cieszyć z tego, że program „Czyste Powietrze”, nad którym pracował obecny rząd jest realizowany, a środki przekazywane są tym, którzy o nie zabiegają. Zaznaczyła również, że rząd PiS przygotował nie tylko programy „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”, skierowane do indywidualnych właścicieli budynków, ale też promuje wszelkimi sposobami ciepło sieciowe. To właśnie ciepło podłączone do ekologicznych źródeł energii, można powiedzieć jest najlepszą formą oczyszczania powietrza. Daje efekt zauważalny.

- Wszystkie programy: „Energia Plus”, powiatowe programy ciepłownictwa, programy, które mają wspomagać biznes są programami komplementarnymi do tych pieniędzy, które zostały skierowane do samorządów lokalnych – dodała poseł. - Samorządy lokalne są ważnymi partnerami dla rządu. Państwo w ciągu ostatnich trzydziestu lat skierowało potężne środki po to, aby oczyścić środowisko.

Oczyszczenie powietrza w naszym kraju jest, jak zaznaczyła pani poseł priorytetową sprawą, na którą rząd stawia olbrzymi nacisk.

- To, co robi Nowy Sącz z dużym wsparciem szefów sądeckiej spółki, prezydenta miasta i poseł Anny Paluch jest wzorcowym działaniem w kierunku wyjścia na prostą, jeśli chodzi o czyste powietrze, o zmniejszenie uciążliwości dla mieszkańców – powiedział Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW. – Chodzi o to, aby jak najwięcej korzystać z odnawialnych źródeł energii, żeby jak najefektywniej gospodarować energią cieplną i jej zasobami.

Radości z uzyskania przez sądecką spółkę ciepłowniczą dodatkowego dofinansowania nie krył prezydent miasta Ludomir Handzel. Dziękował zarządowi spółki za perfekcyjnie przygotowane wnioski o zwiększenie dofinansowania i za to, że potrzeby sądeczan są dostrzegane w Warszawie.

- Wszystko to nie stałoby się, gdybyśmy nie mieli swoistego ambasadora, takiego dobrego ducha w Warszawie, jaką jest poseł Anna Paluch, która wspiera zarówno Nowy Sącz, ale wspiera szczególnie sądecki MPEC – podkreślił prezydent Handzel. – Wiemy, jak ważna jest jakość powietrza, jak ważne są inwestycje w tym zakresie, inwestycje w ciepło systemowe.

Sądecka spółka MPEC znalazła się w gronie kilku przedsiębiorstw w kraju, które uzyskały dodatkowe dofinansowanie do już istniejącego, aby mogły realizować projekty.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej otrzymało zwiększenie dofinansowania w kwocie około 2,4 mln złotych na projekt – „Modernizacja sieci ciepłowniczej oraz likwidacja węzła grupowego” i 600 tys. złotych na budowę kotła na biomasę.

- Ciepło sieciowe to jest doskonałe narzędzie, które pozwoli zapewnić mieszkańcom Nowego Sącza i kotliny sądeckiej czyste powietrze – mówi poseł Paluch. – Jest to taka forma dbania o czyste powietrze, które zapewni pewnego rodzaju efekt skali. Program „Czyste Powietrze” realizowany przez rząd musi być wzbogacony o inne narzędzia, a takim jest właśnie ciepło sieciowe.

W Polsce jest około 21 tysięcy kilometrów sieci ciepłowniczej. Jest to spadek po poprzednim systemie.

- Zajmujemy czwarte miejsce w Europie, jeśli chodzi o długość sieci ciepłowniczej – dodaje nasza rozmówczyni. - Jeśli tę sieć podepniemy do odnawialnego źródła energii, albo niskoemisyjnego, to mamy poważną redukcję zanieczyszczeń, które nie trafiają do powietrza. Nowy Sącz, dzięki realizacji tego projektu, zwiększenia dofinansowania o 3 mln złotych będzie szybciej i intensywniej podejmował w tym kierunku działania.

Kilka tygodni temu, dzięki wprowadzonej przez panią poseł Paluch zmianie do ustawy, weszły w życie przepisy, na podstawie których będzie obowiązek podłączenia się do ciepła sieciowego.

- Już wyjaśniam o co chodzi – mówi poseł Paluch. – Już na etapie projektu budowlanego, projektant będzie składał oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności, czy budynek ma, czy też nie ma możliwości podłączenia się do ciepła sieciowego o takim standardzie, jak określone to zostało w prawie energetycznym.

[email protected], fot. IM, film: Krzysztof Stachura.   Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe