Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
07/03/2023 - 09:00

Nowy Sącz: wiosna to zły czas dla alergików. Co robić, by objawy alergii były mniej dokuczliwe?

Alergia może naprawdę uprzykrzyć życie. Nie tylko o tej porze roku – wiosną, ale dosłownie przez cały rok. Wiedzą o tym doskonale, ci którzy, niestety są wrażliwi na pyłki roślin, które dają do wiwatu szczególnie wiosną, ale także ci, którzy są uczuleni chociażby na kurz, ale też na odchody roztoczy (pajęczaków), egzystujących w naszych domach.

Wiosna to szczególnie trudny czas dla osób, wrażliwych na pyłki roślin. Już pytą niektóre drzewa.

Warto zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin – czytaj - TUTAJ

O tym jak żyć z alergią, jak sobie z nią radzić rozmawiamy z lek. Marią Perek, posiadającą trzy specjalizacje. Jest ona lekarzem pediatrą, pulmonologiem oraz alergologiem.

Alergia dotyka coraz więcej ludzi, bez względu na wiek…

- To prawda. Jest to w wynik dobrobytu cywilizacyjnego, w którym żyje część społeczeństw, zanieczyszczenia powietrza, jest to też efekt w pewnym sensie motoryzacji i rozpowszechnienia się silników dieslowskich. W Japonii, gdzie samochody z takim silnikiem są bardzo popularne o 50 proc. wzrosła zachorowalność na astmę oskrzelową.

Pani doktor dysponuje bardzo ciekawymi wynikami badań…

- Chodzi o badanie epidemiologiczne, które zaczęło się w 2006 roku. Trwało siedem lat. Było to badanie ECAP, prowadzone pod kierownictwem prof. Bolesława Samolińskiego. Na tym badaniu opierają się również alergolodzy z Europy. Było to badanie dwuetapowe. Pierwszym etapem tego badania było przeprowadzenie ankiety. Wykorzystano 700 ankieterów, którzy dzwonili do losowo wybranych osób i przeprowadzali z nimi wywiad. Potem osoby z różnych pilotażowych województw były zapraszane do kliniki na testy skórne, testy alergiczne z krwi. I co się po tych badaniach okazało? Chociażby to, że 70 proc. naszego społeczeństwa nie wiedziało, że choruje na alergię.

Czyli ktoś nie ma nawet świadomości, że jest alergikiem?

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ

Dziękujemy za przesłanie błędu