Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 listopada. Imieniny: Grzegorza, Salomei, Walerii
20/06/2019 - 12:20

Nowy Sącz: wierni wypełnili Rynek w procesji Bożego Ciała [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło dzisiaj w głównej uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej na sądeckim Rynku. Procesja tradycyjnie wyszła z Bazyliki św. Małgorzaty i obeszła ratusz zatrzymując się przy czterech ołtarzach polowych. Ten barwny, radosny orszak to coroczna wielka manifestacja wiary mieszkańców Nowego Sącza.

Opatrzność czuwała. Na szczęście nie padało. Sądeczanie brali udział w procesji całymi rodzinami. Najświętszy Sakrament pod baldachimem niesiony był w tłumie wiernych idących wokół sądeckiego rynku.

W procesji szli duchowni, w tym proboszczowie z kilku sądeckich parafii, dzieci pierwszokomunijne, Dziewczęca Służba Maryjna, ministranci, lektorzy i poczty sztandarowe. Szły siostry zakonne. Niesiono sztandary i feretrony. Małe dziewczynki sypały kwiaty a chłopcy dzwonili dzwoneczkami. Rozbrzmiewał śpiew suplikacji: „Od powietrza, głodu, ognia i wojny…”

Procesja zatrzymała się przy  trzech ołtarzach ustawionych w uliczkach na runku.

Przy ostatnim ołtarzu, usytuowanym przed ratuszem, homilię wygłosił ks. dr Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Nawiązał on w swoim kazaniu do hasła, które przyświecało dzisiejszym uroczystościom: "Strzeżmy się tego, co Nas rozdziela".

- Nasza wiara pozwala nam odnaleźć sens i wartość naszego życia - mówił do wiernych ks. dr Jerzy Jurkiewicz - Jak to możliwe? Przecież to brzmi, jak paradoks. Dzisiejsza uroczystość Bożego Ciała przynosi nam prawdę, że w białym, konsekrowanym, eucharystycznym chlebie jest obecny Jezus Chrystus, żywy i prawdziwy. Tak prawdziwy, jak namacalna jest nasza dzisiejsza obecność tutaj. Chrystus do końca Nas umiłował, pozostał pośród nas w najświętszym sakramencie. Chrystus jest z Nami. Dzisiaj, wychodzi z kościołów, jako pielgrzym, a jego trasa wiedzie drogami naszego codziennego życia.

Prałat bazyliki św. Małgorzaty mówił do wiernych, że przeżywając dzisiaj uroczystość Bożego Ciała oddajemy cześć Chrystusowi w najświętszym sakramencie.

- Przede wszystkim pokazujemy, że jesteśmy wszyscy razem, że przyznajemy się do Niego i nie wstydzimy się naszej wiary - dodał - Czynimy Jezusa Chrystusa naszym przewodnikiem. Rozglądnijmy się wokół, popatrzmy na siebie. Jesteśmy wszyscy dziećmi jednego Boga. Uśmiechnijmy się wzajemnie do siebie. Poczujmy się, jak wielka kochająca się rodzina. Niech ten napis, który widnieje przy tym czwartym ołtarzu będzie dla każdego z nas przestrogą  byśmy odwrócili się do siebie twarzą w naszej codzienności. W rodzinach, zakładach pracy, na ulicy, w sąsiedztwie. Potrzeba nam wzajemnej zgody. I tak trzeba, aby było tak nie tylko dzisiaj, ale jutro, pojutrze, gdy pójdziemy do pracy. Nie dajmy się zepchnąć w kąt współczesnego świata.  

Na zakończenie uroczystości proboszcz parafii farnej podziękował sądeczanom za tak liczną obecność na uroczystości Bożego Ciała, w tym rodzicom, wszystkim dzieciom, budowniczym czterech ołtarzy polowych: parafii Ducha Świętego, parafii św. Kazimierza, Cechowi Rzemiosł Różnych i Kongregacji Kupieckiej, kapłanom, chórowi parafialnemu pod dyrekcją Renaty Jonakowskiej,  który swoim śpiewem upiększył uroczystość, liturgicznej służbie ołtarza, zespołom Helenka i Mała Helenka, DSM, scholi Wesołe Nutki, siostrom zakonnym.

Miłe słowa usłyszeli również policjanci i strażnicy miejscy za wzorowe zabezpieczenie uroczystości.

W parę minut po procesji nie było śladu po brzózkach ozdabiających ołtarze polowe. Ludzie rwali gałązki, bo przeniesione do domu, mają sprowadzić radość i pokój w rodzinie.        

[email protected], fot. IM. Film: Krzysztof Stachura.

Tłumy wiernych na procesji Bożego Ciała. Dziewczynki sypały kwiatki
Kilka tysięcy wiernych wzięło uczestniczyło dzisiaj w centralnej uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej na sądeckim Rynku. Procesja tradycyjnie wyszła z Bazyliki św. Małgorzaty i obeszła Ratusz zatrzymując się przy czterech ołtarzach polowych. Ten barwny, radosny orszak to była wielka manifestacja wiary mieszkańców Nowego Sącza.
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu