Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
21/09/2018 - 19:55

Nowy Sącz: Wiemy, kiedy zostanie odsłonięty pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego

Dwudziestego ósmego października br. na działce koło Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu zostanie uroczyście odsłonięty pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Choć termin został już podany nadal trwa publiczna zbiórka pieniędzy na ten monument. Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota i Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego zebrały do tej pory na wspomniany projekt 400 tysięcy złotych. Potrzeba jeszcze dwieście tysięcy złotych.

Na działce miejskiej, gdzie jeszcze do niedawna stał przez kilkadziesiąt lat pomnik Armii Czerwonej wybudowano postument oraz ścianę, na tle której będzie prezentował się pomnik przedstawiający marszałka Józefa Piłsudskiego. Obecnie trwa aranżacja tego skweru.

Dzisiaj Tadeusz Nowak, prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota, działający w Społecznym Komitecie Budowy Pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego podał dokładną datę uroczystego odsłonięcia monumentu w Nowym Sączu.  Została ona wyznaczona na 28 października.

Starania o budowę pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w grodzie nad Dunajcem trwały dziesięć lat.

- Czasu pozostało niewiele - mówił dzisiaj na konferencji prasowej Tadeusz Nowak, prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota. - Dlatego też zachęcamy osoby, które chciałyby wesprzeć finansowo naszą inicjatywę. Jest nadal prowadzona publiczna zbiórka pod  kościołami sądeckimi.

Obecnie na działce przy MOK-u trwają ostatnie przygotowania, aby pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego wpisał się w pejzaż tej części miasta. Gotowy jest już też film dokumentalny nawiązujący do historii miasta a także prezentujący etapy powstawania pomnika.  Uroczystość odsłonięcia monumentu będzie połączona z przysięgą młodzieży ze Związku Strzeleckiego Strzelec.

Pomnik marszałka jest odlewany w Pracowni Artystycznej Piotra Piszczkieiwcza w Podłężu pod Krakowem. Ten wspaniały artysta odlewał m.in. rzeźby z brązu, jakie znajdują się w Sanktuarium w Pasierbcu.

Z brązu będzie też rzeźba marszałka Józefa Piłsudskiego, która stanie nieopodal Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. Betonowa ściana oraz postument, na którym zostanie umieszczony marszałek na kasztance będą jeszcze obłożone płytami z piaskowca, zgranymi kolorystycznie z fasadą Miejskiego Ośrodka Kultury.

- Po co ta ściana? Otrzymuje wiele zapytań od sądeczan na ten temat - dodaje Tadeusz Nowak. - Otóż jest to komplementarny projekt artysty oraz architekta. Został on tak przygotowany, aby stanowić jednolitą całość kolorystyczną i wizualną ze znajdującym się nieopodal Domem im. Pierackiego. Rzeźba marszałka Józefa Piłsudskiego będzie zwrócona frontem do ulicy. Kiedy będzie zachodziło słońce, to cień monumentu będzie padał na ścianę znajdującą się za nim.  

Tadeusz Nowak przyznał, że lokalizacja pomnika w tym miejscu została wybrana nieprzypadkowo.

- Wreszcie mieszkańcy Nowego Sącza, nie będą spotykali się w różnych miejscach, aby uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada - stwierdził prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota. - Jako stowarzyszenie zdołaliśmy zebrać około 400 tysięcy złotych. Brakuje jeszcze do zamknięcia projektu dwieście tysięcy złotych. Podczas publicznej kwesty zebraliśmy już ponad 50 tys. złotych. Mam nadzieję, że uzbieramy jeszcze brakującą kwotę. Niewykluczone, że będziemy prosić też prezydenta Nowego Sącza i radnych, aby ponad podziałami dofinansowali nam ten projekt. Wszystkim chyba Sądeczanom zależy, aby to dzieło pomyślnie się zamknęło i szczęśliwie zbilansowało.

Teraz na skwerze, gdzie już wkrótce zostanie postawiony pomnik praca wre. Realizowana jest aranżacja terenu. Robione są alejki.  

Pomnik marszałka Piłsudskiego na Kasztance będzie miał wysokość 3,30 metra. Wraz z cokołem monument będzie miał 5.70 m.

i. michalec@sadeczanin.info, fot. IM.

Nowy Sącz: Wiemy, kiedy zostanie odsłonięty pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego
Wiemy, kiedy zostanie odsłonięty pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego


Dziękujemy za przesłanie błędu