Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
16/03/2020 - 11:25

Nowy Sącz tchnie pustką. Pozamykane urzędy, wolne parkingi w centrum

Poniedziałkowy Nowy Sącz wygląda jak opustoszały. Kto wyszedł z domu, by załatwić jakąś sprawę w urzędzie, najczęściej całował klamkę. Na czas koronawirusa niemal wszystkie instytucje są zamknięte, proszą o kontakt mailowy lub telefoniczny.

W urzędzie skarbowym kilka osób wypełniało PIT-y na schodach, przed zamkniętą kratą, broniącą wstępu dalej, do wnętrza. PIT-y można było wrzucić do skrzyń, w razie niejasności pomoc oferował dyżurujący za kratą pracownik. Urząd jest czynny, więc w przypadku problemów wystarczyło zadzwonić. Podobnie w Tauronie, naprzeciwko - zamknięte furtki i kartki z informacjami dla klientów - numery telefonów i adresy e-mail.

Zamknięta dla mieszkańców była też większość wydziałów nowosądeckiego magistratu. Delegatury urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego witały obywateli skrzyniami na dokumenty, wystawionymi przed wejściowe drzwi budynku przy skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej i Mickiewicza. Kartki nieco zniechęcające do wejścia wisiały też na (otwartych) drzwiach wejściowych do Prokuratury Okręgowej.

Informacjami już na wejściu, z anonsem o zamkniętym kinie i odwołanych imprezach, wita od kilku dni  MCK Sokół. Na deptaku Jagiellońskiej, przed bankami i salonami telekomów sądeczanie karnie ustawiali się przed budynkiem. Sklepy w centrum, jeśli otwarte (spożywcze z wolna uzupełniają braki po ubiegłotygodniowym szturmie klientów), często przypominają o koronawirusie, sugerując odstępy i ostrożność. Szeroko otwartymi drzwiami wita za to wiernych kościół im. św. Kazimierza. Ale widać kartki nie dające zapomnieć, że 50 osób to maksymalna liczba osób, jaka dopuszczalna jest w środku.

W aptekach - tak jak od kilku dni - najczęściej sprzedają się preparaty przeciwgorączkowe i odkażające. Na Maślanym Rynku pustki. - Patrzą ludzie co będzie dalej - mówią dwie panie, które mimo braku klientów rozłożyły jedno z nielicznych stoisk. Restauracje i bary w centrum obsługiwały jedynie zamówienia na wynos. A na kartce w drzwiach zamkniętego antykwariatu ktoś zapewniał, że i tak brakło im "Dżumy" Camusa : ) 

([email protected])

Nowy Sącz w dobie pandemii koronawirusa
Pozamykane - można powiedzieć. Niemal wszystko.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)