Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 10 sierpnia. Imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca
02/01/2020 - 13:25

Nowy Sącz: więcej pieniędzy na schronisko dla bezdomnych zwierząt

Wiadomo już, kto w tym roku poprowadzi schronisko dla bezdomnych zwierząt przy ul. Tłoki w Nowym Sączu. To samo Stowarzyszenie Do Walki z Bezdomnością Zwierząt „Przytul Mnie”, które kieruje schroniskiem, odkąd to miejsce zaczęło funkcjonować.

Miasto rozstrzygnęło ogłoszony przetarg na to zadanie. Przypomnijmy, że schronisko zostało otwarte pod koniec sierpnia ubiegłego roku.

Azyl przygotowany został dla 70 psów oraz 15 kotów. W budynku znajduje się gabinet weterynaryjny, zaplecze dla wolontariuszy, izolatki dla chorych zwierząt. Urządzono też miejsce dla kotów.

Schronisko, jak mówi jego szefowa Joanna Otto zaczyna się powoli wypełniać.

- Liczba psów dochodzi już do sześćdziesięciu – mówi Joanna Otto. – Natomiast liczba kotów utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie – pięciu, albo sześciu zwierząt.

W tym roku na utrzymanie schroniska została przeznaczona kwota prawie 300 tysięcy złotych. Budżet schroniska zwiększył się więc z 18 do 25 tys. złotych miesięcznie.

Czytaj także: Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Nowym Sączu już otwarte! [FILM, ZDJĘCIA]

Większość kwoty, jaką miasto przeznaczyło w tym roku na utrzymanie schroniska pochłonie administracja. Do tej pory w schronisku pracowały cztery osoby (dwie na pełnym etacie i dwie na połówce etatu). W ubiegłym roku funkcjonowanie schroniska wspierali hojni darczyńcy, którzy dostarczali suchą karmę i inne pożywienie dla zwierząt, a także koce i zabawki.

Szefowa schroniska liczy, że w tym roku ofiarodawcy nie zapomną o tym miejscu i losie przebywających w nim psów i kotów. Ma też nadzieję, że i w tym roku będzie mogła liczyć na wspaniałych wolontariuszy, którzy pomagają pracownikom opiekować się bezdomnymi zwierzętami. Czyszczą kojce, wychodzą z psami i kotami na spacer. W minionym roku do adopcji, znajdując nowych właścicieli poszło 59 psów i 27 kotów.

- W tym roku, w związku z coraz większą liczbą zwierząt będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie – dodaje Joanna Otto. – Musimy przyjąć jeszcze jednego pracownika. Szefowa schroniska przyznaje, że może uda się znaleźć sponsora na powiększenie wybiegu dla zwierząt. Za schroniskiem w stronę wałów jest teren miejski.

Schronisko jest otwarte dla osób odwiedzających codziennie od godz. 10 do 16, zaś godziny od 9 do 10 i od 16 do 17 zarezerwowane są dla opiekunów. Jest to czas na wyprowadzanie zwierząt, czyszczenie klatek.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)