Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
19/06/2019 - 12:15

Nowy Sącz: Uroczystości Bożego Ciała. Będą tłumy na rynku

Cały kościół katolicki na Sądecczyźnie przeżywać będzie jutro uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej - Boże Ciało.

W Nowym Sączu wierni w procesji eucharystycznej udadzą się po mszy świętej (o godz. 9) do czterech ołtarzy wokół Rynku, które sami wcześniej odświętnie przygotowali. Proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu ks. dr Jerzy Jurkiewicz serdecznie prosi o przystrojenie domów wzdłuż trasy, którą będzie przechodziła procesja.

Msze św. w tym dniu będą o godz. 6; 7:30; 9; bezpośrednio po procesji około godz. 12 oraz o 14; 17 i 19.

Skąd wzięła się ta tradycja? Skąd procesja i cztery ołtarze?

Tradycja Ciała i Krwi Pańskiej sięga 1246 roku, kiedy to św. Juliannie z Cornillon, przeoryszy konwentu augustianek objawił się Jezus. Przekazał On świętej, aby dołożyła wszelkich starań w celu ustanowienia uroczystości ku czci Bożego Ciała i Krwi.

Świętej udało się zapoczątkować obchody w lokalnych diecezjach.  Z każdym rokiem kult coraz bardziej się rozrastał. Z objawieniami świętej Julianny zapoznał się archidiakon Jacques Pantaleon, który został papieżem. Urban IV, bo takie imię przybrał, bullą Transiturus postanowił ustanowić w całym kościele powszechnym Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Niestety nie doszło do tego z powodu śmierci papieża. Dopiero Ojciec Święty Jan XXII w 1317 r. oficjalnie ustanowił dla całego Kościoła Uroczystość Bożego Ciała.

W Polsce po raz pierwszy obchodzono tę uroczystość w 1320 r. Wierni bardzo uroczyście przeżywają ten dzień. Oprócz mszy św., odbywa się także procesja do czterech ołtarzy, przy których kapłan czyta fragment Ewangelii, a następnie błogosławi lud Najświętszym Sakramentem.

[email protected], Fot. arch. Sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu