Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 11 kwietnia. Imieniny: Filipa, Izoldy, Leona
04/03/2021 - 17:25

Nowy Sącz: unieważnią przetarg na budowę stadionu Sandecji?

Krajowa Izba Odwoławcza wykluczyła konsorcjum firm - grupę Blackbird, z którą miasto chciało podpisać umowę na budowę nowego stadionu Sandecji przy ul. Kilińskiego. Jest to już druga firma, której oferta została przez KIO wycofana. Odwoławcze gremium nakazało miastu dokonać ponownej oceny wyboru ofert. Niewykluczone, że przetarg na budowę stadionu zostanie unieważniony. O tym musi jednak zdecydować komisja przetargowa. Niewykluczone też, że ponownie zostanie ogłoszony przetarg.

Przypomnijmy, że najpierw została wykluczona przez KIO firma Grand z Korzennej, a teraz podobny scenariusz miał miejsce w przypadku konsorcjum firm – grupy Blackbird. To konsorcjum chciało wybudować stadion za kwotę (53,4 mln złotych). Tym razem odwołanie złożyła kolejna firma startująca w tym przetargu Strabag z Pruszkowa. I jej odwołanie Krajowa Izba Odwoławcza uznała za zasadne.

Czytaj także: Kto wybuduje nowy stadion Sandecji? Jest kolejne odwołanie

Komisja przetargowa ma, zdaniem KIO dokonać ponownej oceny wyboru ofert.

Firma Strabag chce zrealizować tę inwestycję za kwotę 60,6 mln złotych. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie komisja przetargowa. Stadionowa epopeja trwa.

- Decyzję z KIO otrzymaliśmy dzisiaj – mówi Anna Bednarczyk Maśko, prezes spółki Nowosądecka Infrastruktura Komunalna. – Komisja ma unieważnić i odrzucić ofertę grupy Blackbird. Komisja ma dokonać ponownej analizy ofert z pominięciem oferty tej grupy. KIO uznało, że konsorcjum Blackbird przedstawiło w wyniku, jak argumentuje izba „lekkomyślności lub niedbalstwa” informacje, które wprowadziły w błąd zamawiającego, co mogło mieć wpływ na decyzję.

Prezes NIK podkreśla, że komisja przetargowa musi przede wszystkim zapoznać się z uzasadnieniem wyroku KIO.

- Mamy nadzieję, że w przyszłym tygodniu otrzymamy to pisemne uzasadnienie – dodaje nasza rozmówczyni. – Komisja dopiero po zapoznaniu się z tym dokumentem będzie mogła rozważyć scenariusze, a jest ich kilka. Trzeba będzie podjąć decyzję najbardziej optymalną dla miasta i jego mieszkańców. Absolutnie nie można wykluczyć, że komisja zdecyduje się także na unieważnienie przetargu.

Jest to jedna z rozważanych możliwości.

- Wszystko w rękach komisji, która zajmuje się tą sprawą – powiedział Sądeczaninowi prezydent Ludomir Handzel. - Podejrzewam jednak, że decyzja może być tylko jedna o unieważnieniu przetargu i natychmiast rozpisaniu nowego. Niestety przy takim wariancie budowa nowego stadionu przesunie się o półtora miesiąca. Chcę, aby ten stadion został wybudowany i zrobię wszystko, aby tak się stało.

To najbardziej optymistyczny wariant, przy założeniu, że nie powtórzy się scenariusz, jaki mamy obecnie czyli odwołanie i kolejne odwołanie.

Przypomnijmy, że miasto może przeznaczyć na tę inwestycję około 53 mln złotych. Oferta firmy Strabag to ponad 60 mln złotych. Oferta tej firmy o kilka milionów przewyższa pulę środków, jaką miasto zarezerwowało na tę inwestycję.

Zapytaliśmy prezydenta miasta czy byłaby możliwość zwiększenia kwoty na budowę stadionu przy ulicy Kilińskiego?

- Nie sądzę, aby w ogóle to wchodziło w grę – odparł prezydent. – Najważniejsze, aby wykonać podgrzewaną płytę boiska.

Przypomnijmy, że musi być ona gotowa do września tego roku. – Jest to technicznie możliwe do wykonania – dodał gospodarz miasta.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. wizualizacja UM w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu